Борцима, ратним војним инвалидима и породицама палих бораца са подручја општине Мали Зворник државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије, Миле Росић, уручио је Борачке споменице на свечаном пријему у сали Скупштине општине у Малом Зворнику у уторак, 5. новембра.
Посебно национално признање, које се додељује лицима која су стекла статус борца по Закону о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица, добило је 45 бораца, ратних војних инвалида и породица палих бораца из Малог Зворника, у знак поштовања и захвалности оним генерацијама које су од 1991. до 1999. браниле Србију и српски народ.
„Ово је посебна прилика да одамо почаст и захвалност појединцима који су у најтежим временима положили испит оданости и верности држави и роду, свима који су прихватили да бране домове, без оклевања и калкулисања”, рекао је Росић.
Истакавши да Борачке споменице нису само пука формалност, већ да оне представљају захвалност Републике Србије за велика дела бораца, он је подсетио да је Србија током деведесетих година прошла кроз тешке и бурне периоде, борећи се за опстанак.
„У време великих политичких и друштвених преокрета, свака од тих година носила је своје изазове, а храброст наших бораца и њихова посвећеност одбрани територије и народа остаће упамћени у нашој колективној свести“, навео је државни секретар Росић, додајући да су Борачке споменице симбол вечне обавезе да се чува слобода и да будуће генерације треба да се уче о значају храбрости и патриотизма.
„Свака споменица коју делимо представља не само сећање на прошлост, већ и наду у бољу будућност. Учинићемо све да у складу са нашим могућностима побољшамо положај наших бораца и њихових породица. Важно је да се сетимо и оних који данас нису са нама. Нека бол њихових породица и ближњих буде вечна опомена колика је цена слободе”, казао је Росић.
Цитирајући речи некадашњег министра одбране и потпредседника Владе Србије, а сада председника Владе, Милоша Вучевића, са доделе Борачких споменица у Апатину, за које је рекао да су достојне за овакву прилику, Росић је окупљеним борцима, ратним војним инвалидима и члановима породица палих бораца рекао: „Имам да вам кажем две речи. Хвала и извините. Хвала на ономе што сте радили и што сте чинили. Хвала вам на љубави према својим породицама. Хвала вам на љубави према отаџбини. Хвала вам на љубави према народу и према свим грађанима. Хвала вам што сте нас учинили поносним и што нас чините поносним, а извините на чекању да вам се каже ово хвала. Извините што је држава била слаба пре две деценије, па се није сетила вас храбрих“, рекао је Росић.
Свечаност је почела химном Републике Србије – Боже правде, у извођењу хора Основне школе „Бранко Радичевић“, из Малог Зворника, након чега се окупљенима обратио председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић, рекавши, између осталог, да му је велика част да говори пред окупљеним борцима и породицама палих бораца и да је задовољан што је после много времена дошло до измене закона у корист побољшања положаја бораца и остваривања њихових права.
„Поштовани гости, драги борци, драге породице бораца, дуго сам на одговорној функцији, али имам трему. Имам трему јер ми је припала велика част да вам се обратим у име општине Мали Зворник и да се после толико година неко сетио да измени и уведе тај закон, који је подржао и председник Србије, Александар Вучић. У неком периоду држава је можда и заборавила на вас, да не кажем да се чак и стидела и да није смела да помене своје борце. Очекујемо да ће се тај закон кориговати и мењати, у сарадњи са Министарством здравља, о томе смо разговарали са државним секретаром Росићем и бившим министром Селаковићем, приликом њихових посета Малом Зворнику и наших посета министарству”, рекао је Јевтић.
Он је пожелео да се убудуће на оваквим скуповима чешће састају у миру, у нади да се ратна збивања у свету никада неће пренети у Србију, подсетивши да је у Србији у неком периоду наоружање уништавано и топљено, а да се данас Србија наоружава да отклони сваку претњу миру на овим просторима.
„Желим вам да остварите сва права која вам припадају.Част ми је и задовољство да сам могао да вам се обратим. Желим вам добро здравље и дуг живот, а породицама бораца који, нажалост, нису више са нама, да са достојанством и поносом прихвате споменице додељене јунацима, уз сва права која припадају носиоцима споменице и борачке легитимације“, рекао је председник општине Мали Зворник.
На свечаности је истакнуто да су Србија и српски народ увек водили ослободилачке ратове, борећи се за слободу, за своје, никад не дирајући туђе, те да је српска војска симбол неустрашиве борбе за слободу, али и правду.
„Наши преци су у гуњу и опанцима, носећи само пушку на леђима, али неизмерну љубав према отаџбини, у срцу, јуришали су на непријатеља, без страха, без сумње у победу. Они су нас научили како се воли своја земља, како се бори за свој народ. Уткали су нам вредности части поштења и оданости. Краљ Александар Карађорђевић је давне 1920. године установио Албанску споменицу, желећи да ода пошту, захвалност и признање свом народу , који је учествовао у голготи Првог светског рата. Нешто више од две деценије од Великог рата српски народ стао је очи у очи са непријатељем, поново се борећи за своју слободу и земљу. Хероји, који су бескомпромисно победили фашистичког окупатора, на својим грудима су поносно понели Партизанску споменицу. Хвала вам што сте се када је било најтеже одазвали позиву отаџбине и бранили је по сваку цену“, речено је овом приликом.
На свечаности је истакнуто да је Уредбу о „Борачкој споменици“ Влада Републике Србије донела у марту 2023. године.
„Lotel Media Group“ Лозница/Љ.Ристановић