САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
На конференцији за новинаре која је одржана 31. маја 2019. године у Свечаној сали општине Богатић, јавност је упозната са активностима и очекиваним резултатима пројекта „Ефикасно управљање јавном имовином–искорак ка бржем развоју наших локалних самоуправа“ који општина Богатић спроводи у сарадњи са партнерским општинама Владимирци и Мали Зворник. Пројекат се реализује у оквиру Програма Exchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно CFCU.
Присутнима на конференцији су се обратили председник општине Богатић Ненад Бесеровац, председник општине Владимирци Милорад Милинковић, генерални секретар Сталне конференције градова и општина Ђорђе Станичић и менаџерка пројекта Данијела Јовић.
У уводном обраћању председник општине Богатић, Ненад Бесеровац, истакао је значај међуопштинске пројектне сарадње као једног од кључних механизама подстицања локалног економског развоја, која ће општинама Богатић, Владимирци и Мали Зворник, кроз спровођење овог пројекта, донети унапређење постојећег стања у области управљања јавном својином.
„Имовина општине представља важан ресурс њеног даљег развоја и основ је за пружање квалитетнијих услуга грађанима и приватном сектору. Попис и формирање регистра јавне својине ће омогућити постојање свеобухватних, потпуних и кредибилних података о општинској имовини што ће допринети доношењу релевантних одлука у овој области. На дугорочном плану, увођење система ефикасног управљања општинском имовином допринеће смањењу буџетских расхода за одржавање имовине, односно повећању буџетских прихода од располагању њоме“, рекао је Бесеровац.
Испред партнерске општине Владимирци, присутнима се обратио председник општине, Милорад Милинковић, који је изјавио да је уверен у успешност партнерства и да је за општину Владимирци од посебног значаја јачање техничких капацитета општине за управљање имовином кроз набавку софтвера за евиденцију непокретности у јавној својини и формирање јединствене базе објеката и земљишта.
Ђорђе Станичић генерални секретар Сталне конференције градова и општина, нагласио је важност прве компоненте Exchange 5 Програма која је усмерена на унапређење управљања имовином у градовима и општинама Србије које ближе уређује Закон о јавној својини.
„Једна од две компоненте Exchange 5 Програма бави се управљањем локалном имовином, а идеја је да се коначно уведе у живот Закон о јавној својини на локалном новоу, зато што је уочено да немамо довољно правих података ни доказа шта је чије. Овај закон омогућава да се кроз одговарајући поступак то утврди, да се потом спроведе кроз Републичку дирекцију за имовину, а овим пројектом ће бити омогућено свим трима општинама да изврше масовни трансфер података у Дирекцију, јер ће то олакшати функционисање, планирање и употребу јавне својине на локалу“, изјавио је Станичић.
Присутнима се на конференцији обратила и менаџерка пројекта Данијела Јовић која се у уводном обраћању осврнула на почетке и мотиве за покретање пројекта од стране партнерских општина. По њеним речима, од укупно 53 пројектна предлога који су разматрани, за финансирање је подржано само 18 пројеката међу којима је и пројекат општина Богатић, Владимирци и Мали Зворник.
“Захваљујући средствима одобреним из донације Европске уније створиле су се реалне могућности да ове три општине оснаже своје капацитете и створе предуслове да ефикасније управљају, одлучују и поступају са имовином која је у својини њихових општина. Спровођење једног оваквог пројекта за општине Богатић, Мали Зворник и Владимирце представља значајну референцу и подстицај да надаље раде на привлачењу средстава из ИПА фондова како би на тај начин обезбедиле средства за унапређење стања и у другим областима локалног економског развоја“, казала је Јовић.
У наставку конференције, Данијела Јовић представила је кључне активности које партнерске општине планирају да спроведу до краја реализације пројекта, међу којима су најзначајније: формирање посебне јединице општинске управе за управљање имовином и усклађивања локалних прописа са националном регулативом у овој области, едукација запослених у општинским управама за управљање имовином, набавка рачунарске опреме и софтвера за управљање јавном својином, спровођење пописа и формирање евиденције општинске имовине. Поред овога, пројекат ће омогућити упис података о општинској имовини у Централни регистар Републичке дирекције за имовину и израду пројектно-техничке документације за озакоњење нелегално изграђених објеката. Укупна вредност пројекта износи 193,198.28 евра, од чега је Европска унија донирала 173.878,25 евра.