Na osnovu člana 26. Odluke o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik („Službeni list opštine Mali Zvornik“, broj 2/19 i 13/20), Izborna komisija za sprovođenje izbora za članove saveta mesnih zajednica, na sednici održanoj 01.11.2020. godine, donosi

U P U T S T V O
ZA SPROVOĐENJE IZBORA ZA ČLANOVE SAVETA MESNIH ZAJEDNICA
NA TERITORIJI OPŠTINE MALI ZVORNIK
RASPISANIH ZA 28.11.2020. GODINE

I. UVODNE ODREDBE

Raspisivanje izbora
Član 1.
Odlukom predsednika Skupštine opštine Mali Zvornik o raspisivanju izbora za članove saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik („Službeni list opštine Mali Zvornik“ broj 14/20) raspisani su izbori za članove saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik, za 28.11.2020.godinu (u daljem tekstu: izbori).

Broj članova Saveta mesnih zajednica
Član 2.
Broj članova saveta mesnih zajednica koji se bira utvrđen je Odlukom o raspisivanju izbora za članove saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik i Statutom mesne zajednice.
Broj članova Saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik koji se bira je:
1. U Mesnoj zajednici “ Brasina“ 5 članova;
2. U Mesnoj zajednici „Donja Borina“ 5 članova
3. U Mesnoj zajednici “Radalj “ 5 članova;
4. U Mesnoj zajednici “Donje Naselje“ 5 članova;
5. U Mesnoj zajednici “Centar“ 5 članova;
6. U Mesnoj zajednici “Sakar“ 3 člana;
7. U Mesnoj zajednici “Budišić“ 3 člana;
8. U Mesnoj zajednici “Amajić“ 3 člana;
9. U Mesnoj zajednici “Donja Trešnjica“ 3 člana;
10. U Mesnoj zajednici „Culine“ 3 člana;
11. U Mesnoj zajednici „Velika Reka“ 3 člana;

II. ORGANI ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Organi za sprovođenje izbora
Član 3.
Organi za sprovođenje izbora su Izborna komisija za sprovođenje izbora za članove saveta mesnih zajednica (udaljem tekstu: Izborna komisija), biračke komisije i Drugostepena izborna komisija.

Izborna komisija
Član 4.
Izborna komisija obavlja poslove koji su određeni Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik i ovim uputstvom.

Biračka komisija
Član 5.
Biračke komisije obrazuje Izborna komisija u skladu sa Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik i ovim Uputstvom.
Biračke komisije obavljaju poslove koji su određeni Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik i ovim uputstvom.
Članovi biračke komisije i njihovi zamenici mogu biti samo poslovno sposobni građani koji imaju izborno pravo kao i prebivalište na teritoriji Opštine Mali Zvornik.
Članovima biračkih komisija i njihovim zamenicima prestaje članstvo u Biračkoj komisiji kad prihvate kandidaturu za člana Saveta mesne zajednice, kao i imenovanjem za člana Izborne komisije i Drugostepene izborne komisije.

Sastav biračke komisije
Član 6.
Biračku komisiju čine predsednik, dva člana i njihovi zamenici.
Biračku komisiju imenuje Izborna komisija nakasnije deset dana pre dana određenog za održavanje izbora.

Predlaganje članova biračke komisije
Član 7.
Biračke komisije imenuje Izborna komisija na predlog Kandidata za članove Saveta mesnih zajednica.
Kandididat za člana Saveta mesne zajednice ima pravo da predloži člana i zamenika člana biračke komisije.
Ukoliko kandidat za člana Saveta mesne zajednice ne predloži člana i zamenika člana biračke komisije, sastav biračke komisije predložiće članovi Izborne komisije.

Sadržina predloga za imenovanje članova biračke komisije
Član 8.
Predlog za imenovanje članova biračkih komisija sačinjava za svaku mesnu zajednicu posebno.
Predlog za imenovanje članova biračkih komisija treba da za svako predloženo lice sadrži: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, naziv mesne zajednice, adresu i broj, kao i broj telefona za kontakt.

Provera izbornog prava za članove biračkih komisija i birača koji podržavaju kandidate za izbor člana u Savet mesne zajednice
Član 9.
U biračku komisiju mogu biti imenovana samo lica koja imaju izborno pravo, kao i prebivalište na teritoriji opštine Mali Zvornik.
Za članove i zamenike članova biračkih komisija i za birače koji podržavaju Kandidata za člana Saveta mesne zajednice Opštinska uprava izdaje potvrde o izbornom pravu.
Izborna komisija će po službenoj dužnosti vršiti proveru mesta prebivališta za članove i zamenike članova biračkih komisija i birača koji podržavaju kandidata za izbor za člana Saveta mesne zajednice.

Zamena lica u biračkim komisijama
Član 10.
Zamenu člana biračke komisije vrši Izborna komisija najkasnije pet dana pre dana održavanja izbora.
Prilikom imenovanja i zamene članova biračke komisije, Izborna komisija će po službenoj dužnosti voditi računa o ograničenjima iz člana 30. Odluke o mesnim zajednicama.
Ograničenja u imenovanju članova biračke komisije
Član 11.
Isto lice ne može istovremeno da bude član dve biračke komisije.
Članovi biračke komisije i njihovi zamenici imaju mandat samo za raspisane izbore za člana Saveta mesne zajednice.
Članovi i zamenici članova Izborne komisije, biračke komisije i Drugostepene Izborne komisije ne mogu biti lica koja su međusobno srodnici po pravoj liniji bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj zaključno sa trećim stepenom srodstva, a u tazbinskom srodstvu zaključno sa drugim stepenom srodstva, kao ni bračni drugovi i lica koja su u međusobnom odnosu usvojioca i usvojenika, odnosno staraoca i štićenika.
Ako je biračka komisija sastavljena suprotno odrebi stava ovog člana, biračka komisija se raspušta a izbori odnosno glasanje se ponavljaju.
Zamenici članova biračkih komisija imaju ista prava i odgovornosti kao i članovi koje zamenjuju.
Pravo glas u biračkoj komisiji ima samo član, a u njegovom odsustvu, zamenik.

Drugostepena izborna komisija
Član 12.
Drugostepena izborna komisija odlučuje o prigovorima na rešenja Izborne komisije, u skladu sa Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik.

III. PODNOŠENJE PRIJAVE KANDIDATA

Rok za podnošenje prijave kandidata
Član 13.
Kandidat podnosi prijavu Izbornoj komisiji, najkasnije 15 dana pre dana održavanja izbora.

Prijava kandidata
Član 14.
Kandidat za člana Saveta mesne zajednice podnosi prijavu na obrascu koji propisuje Izborna komisija u pismenoj formi (Obrazac MZM-1/20 )
Ime i prezime kandidata navodi se na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom.

Sadržina prijave kandidata
Član 15.
Kandidata za člana saveta mesne zajednice predlažu građani sa prebivalištem na području mesne zajednice i to najmanje:

-10 građana, ako mesna zajednica ima do 300 birača
-20 građana ako mesna zajednica ima od 301 do 1000 birača,
-30 građana ako mesna ima od 1001 do 1500 birača
-40 građana, ako mesna zajednica ima preko 1500 birača

Kandidat za člana Saveta mesne zajednice podnosi prijavu na posebnom obrascu koji sadrži:
1. Ime i prezime birača, JMBG, prebivalište, adresa stanovanja i potpis birača da podržava predlog kandidata za člana Saveta mesne zajednice;
2. Ime i prezime kandidata, JMBG, zanimanje, prebivalište, adresa stanovanja i potpis kandidata;
Kandidat za člana Saveta mesne zajednice, uz prijavu iz stava 1. Ovog člana podnosi i : potvrdu o izbornom pravu i potvrdu o prebivalištu.

Potpisi birača koji podržavaju prijavu kandidata se ne overavaju.

Mesto za podnošenje prijave kandidata
Član 16.
Prijava kandidata se podnosi u zatvorenoj koverti sa naznakom za Izbornu komisiju za sprovođenje izbora za članove saveta mesnih zajednica, u kancelariji broj 28 u zgradi opštine Mali Zvornik, ulica Kralja Petra I broj 38, 15318 Mali Zvornik, svakom radnim danom u periodu od 12,00 do 14,00 časova.
Nedostaci u prijavi kandidata
Član 17.
Kada Izborna komisija utvrdi da prijava predloga kandidata nije podneta blagovremeno, doneće odluku o odbacivanju prijave.
Kada Izborna komisija utvrdi da prijava predloga kandidata sadrži nedostatake koji onemogućuju njegovo proglašenje, doneće, u roku od 24 časa od prijema prijave predloga kandidata, zaključak kojim se podnosiocu prijave nalaže da, najkasnije u roku od 48 časova od časa dostavljanja zaključka, otkloni te nedostatke.
U zaključku se podnosiocu prijave ukazuje na način otklanjanja nedostataka.
Kada Izborna komisija utvrdi da prijava predloga kandidata sadrži nedostatake, odnosno ako utvrdi da nedostaci nisu otklonjeni, ili nisu otklonjeni u propisanom roku doneće u narednih 48 časova odluku o odbijanju proglašenja predloga kandidata.

Proglašenje predloga kandidata
Član 18.
Izborna komisija proglašava predlog kandidata odmah po prijemu predloga, a najkasnije u roku od 24 časa od prijema predloga.
Odluku o proglašenju predloga kandidata iz stava 1. ovog člana Izborna komisija dostavlja kandidatu bez odlaganja.
Kandidat može povući prijavu najkasnije do dana utvrđivanja liste kandidata za člana Saveta mesne zajednice.

Obustavljanje postupka izbora
Član 19.
U slučaju da se za izbore za članove Saveta mesne zajednice prijavi manje kandidata od broja članova Saveta mesne zajednice koji se bira, Izborna komisija donosi odluku o obustavljanju postupka izbora članova za savet mesne zajednice.
Kada protekne rok za izjavljivanje prigovora na odluku o obustavljanju postupka iz stava 1. ovog člana, Izborna komisija o tome obaveštava predsednika Skupštine Opštine Mali Zvornik.

IV. IZBORNA LISTA KANDIDATA

Sadržina izborne liste kandidata
Član 20.
Izborna lista kandidata za izbor članova Saveta mesne zajednice, sadrži sve predloge kandidata, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu.
Redosled kandidata na izbornoj listi kandidata utvrđuje se prema redosledu njihovog proglašavanja.
Izborna komisija neće utvrditi izbornu listu kandidata za članove Saveta mesne zajednice u slučaju ako je broj kandidata manji od broja članova Saveta mesne zajednice koji se bira.
Izborna komisija utvrđuje izbornu listu kandidata za članove saveta mesne zajednice i objavljuje ih u „Službenom listu opštine Mali Zvornik“, najkasnije deset dana pre dana održavanja izbora.
Izborna komisija je dužna da izbornu listu kandidata za članove saveta mesne zajednice i objavi i na oglasnoj tabli mesne zajednice na na zvaničnoj internet prezentaciji opštine Mali Zvornik.

V. BIRAČKA MESTA

Nadležnost za određivanje biračkih mesta
Član 21.
Izborna komisija određuje i oglašava u „Službenom listu opštine Mali Zvornik “ i na oglasnoj tabli mesne zajednice biračka mesta na kojima će se glasati na izborima, najkasnije 20 dana pre održavanja izbora.
Izborna komisija određuje biračka mesta u saradnji sa Opštinskom upravom.

Način određivanja biračkih mesta
Član 22.

Biračko mesto određuje se za glasanje najmanje 100, a najviše 2.500 birača.
U izuzetnim slučajevima, može se odrediti biračko mesto i za glasanje manje od 100 birača, ako bi, zbog prostorne udaljenosti ili nepovoljnog geografskog položaja, biračima glasanje u drugom biračkom mestu bilo znatno otežano.
Biračko mesto može da obuhvati područje dela naseljenog mesta, jednog ili više naseljenih mesta.
Za svako biračko mesto određuje se: broj biračkog mesta, naziv biračkog mesta, adresa biračkog mesta i područje s kojeg glasaju birači na tom biračkom mestu.

Ograničenja u određivanju biračkih mesta
Član 23.
Za biračka mesta se, po pravilu, određuju prostorije u javnoj svojini opštine, a samo izuzetno i prostorije u privatnoj svojini.
Biračko mesto ne može da bude u objektu u vlasništvu kandadata za člana Saveta mesne zajednice ili člana njegove porodice.
Prilikom određivanja biračkog mesta, vodiće se računa da biračko mesto bude pristupačno osobama sa invaliditetom.

Uređivanje biračkih mesta
Član 24.
Opštinska uprava dužna je da blagovremeno obezbedi da prostor koji je određen kao biračko mesto bude pripremljen i otvoren za glasanje.
Prostorija za glasanje mora da bude uređena na način koji omogućuje nesmetano sprovođenje glasanja i obezbeđuje tajnost glasanja.
Na biračkom mestu vidno se ističu broj i naziv biračkog mesta, Izborna lista kandidata za člana Saveta mesne zajednice i izvod iz rešenja o određivanju biračkih mesta.
Na biračkom mestu zabranjeno je isticanje izbornog propagandnog materijala.
Biračka komisija obezbediće licima koja prate rad biračke komisije (posmatračima) odgovarajuće mesto na biračkom mestu, sa koga mogu da prate tok glasanja i utvrđivanje rezultata glasanja.

Glasanje birača
Član 25.

Na izborima za člana Saveta mesne zajednice, birač može da glasa samo jedanput.
Glasanje se vrši zaokruživanjem rednog broja ispred imena i prezimena kandidata i to najviše do broja članova Saveta mesne zajednice koji se bira.

VI. BIRAČKI SPISKOVI

Upis i promena podataka u biračkom spisku
Član 26.
Opštinska uprava koja je nadležna za ažuriranje dela biračkog spiska, vrši upis birača koji nisu upisani u birački spisak, kao i promenu podataka u biračkom spisku, sve do njegovog zaključenja, odnosno najkasnije 5 dana pre dana održavanja izbora u mesnoj zajednici.

Utvrđivanje i objavljivanje konačnog broja birača i obaveštenje o danu i vremenu glasanja
Član 27.
Izborna komisija utvrđuje i objavljuje u „Službenom listu opštine Mali Zvornik“ konačan broj birača za svaku mesnu zajednicu, kao i broj birača po biračkom mestima u mesnoj zajednici.
Obaveštenje biračima o danu i vremenu održavanja izbora, sa brojem i adresom biračkog mesta na kome birač glasa, vrši Opštinska uprava opštine Mali Zvornik isticanjem obaveštenja na oglasnoj tabli mesne zajednice i na drugim mestima pogodnim za obveštenje građane mesne zajednice.
Obaveštenje iz stava 2. Ovog člana vrši se najksanije pet dana pre dana održavanja izbora u mesnoj zajednici.

VII. PREDAJA IZBORNOG MATERIJALA BIRAČKIM KOMISIJAMA
PRE GLASANJA

Obaveze Opštinske uprave u obezbeđivanju izbornog materijala
Član 28.
Opštinska uprava svakoj biračkoj komisiji, blagovremeno dostavlja:
1) glasačku kutiju;
2) dva seta paravana za obezbeđivanje tajnosti glasanja;
3) vreću za odlaganje izbornog materijala;
4) pribor za pisanje;
5) pribor za pečaćenje glasačke kutije i drugog izbornog materijala (pečat i pečatni vosak);
6) koverte za odlaganje glasačkih listića i kontrolnog lista;
7) obrazac evidencije o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračke komisije;
8) ovlašćenja posmatrača za praćenje rada biračkih komisija;
9 ostali kancelarijski materijal (baterije, olovke, lenjir i dr.).
Izborna komisija je dužna da blagovremeno obezbede prostor za bezbedno čuvanje izbornog materijala i da se stara o tome da prostorija koja je određena za biračko mesto bude uređena na način koji je propisan Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji opštine Mali Zvornik i ovim uputstvom i da bude otvorena za glasanje.
Osim materijala iz stava 1 ovog člana, Izborna komisija za svaku biračku komisiju obezbeđuje i materijal neophodan za primenu preventivnih mera u cilju sprečavanja širenja zarazne bolesti KOVID-19.

Obaveze Izborne komisije u obezbeđivanju izbornog materijala
Član 29.
Izborna komisija svakoj biračkoj komisiji dostavlja sledeći izborni materijal:
1) izbornu listu kandidata za članove Saveta mesne zajednice;
2) rešenje o određivanju biračkog mesta (izvod);
3) izvod iz biračkog spiska;
4) rešenje o obrazovanju biračke komisije;
5) potreban broj glasačkih listića (Obrazac MZM-4), koji odgovara broju birača koji su upisani u izvod iz biračkog spiska;
6) kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije (Obrazac MZM-5);
7) obrazac zapisnika o radu biračke komisije na sprovođenju glasanja i utvrđivanju rezultata glasanja za izbor članova Saveta mesne zajednice (u daljem tekstu: zapisnik o radu biračke komisije), u dva primeraka (Obrazac MZM-7);
8) izvod iz ovog Uputstva koji uređuje pravila o radu biračkih komisija.

Predaja izbornog materijala
Član 30.
Izborni materijal iz člana 29. ovog uputstva Izborna komisija predaje biračkim komisijama, u sedištu Opštine Mali Zvornik, najkasnije 26.11.2020. godine do 24,00 časa.
O obavljenoj primopredaji izbornog materijala sačinjava se zapisnik na obrascu koji propisuje Izborna komisija (Obrazac MZM-6).

VIII. STANDARDI ZA IZBORNI MATERIJAL

Glasački listići
Član 31.
Glasanje se vrši na glasačkim listićima.
Na glasačkim listićima se navode kandidati prema njihovom redosledu na Izbornoj listi kandidata i to: Ime i prezime, godina rođenja, zanimanje, prebivalište i adresa stanovanja.
Ispred imena i prezimena kandidata stavlja se redni broj.
Glasački listić na kome je zaokružen veći broj kandidata od broja članova saveta mesne zajednice koji se bira je nevažeći.
Broj glasačkih listića koji se štampaju mora da bude jednak broju birača koji su upisani u birački spisak.
Izborna komisija odlukom koja se objavljuje u „Službenom listu opštine Mali Zvornik“ utvrđuje broj glasačkih listića koji se štampa, kao i broj rezervnih glasačkih listića, koji ne može da bude veći od 0,3% ukupnog broja birača.
Nakon utvrđivanja Izborne liste kandidata, Izborna komisija utvrđuje izgled glasačkog listića.
Glasački listići overavaju se pečatom Skupštine opštine.
Upotreba jezika i pisma
Član 32.
Tekst obrazca za podnošenje predloga kandidata, tekst Izborne liste kandidata, tekst glasačkog listića, tekst obrazca zapisnika o radu biračke komisije i tekst uverenja o izboru za člana Saveta mesne zajednice štampaju se na srpskom jeziku, ćirilicom.

Priprema za štampanje glasačkih listića
Član 33.
Nakon donošenja odluke o izgledu glasačkog listića, Izborna komisija sačinjava uzorak glasačkog listića koji overava predsednik Izborne komisije svojim potpisom.
Na osnovu potpisanog uzorka glasačkog listića, štamparija izrađuje grafičke ploče.
Proces štampanja započinje stavljanjem grafičkih ploča u mašine za štampanje, u prisustvu ovlašćenih predstavnika Izborne komisije i proglašenih kandidata za članove Saveta mesne zajednice.
Po puštanju u pogon štamparskih mašina, prvi primerci glasačkih listića se na licu mesta uništavaju sve dok se ne odštampa glasački listić koji ispunjava optimalne grafičke standarde.
Pošto utvrdi da je odštampani primerak glasačkog listića podudaran sa overenim uzorkom, predsednik Izborne komisije svojim potpisom odobrava štampanje glasačkih listića u utvrđenom broju primeraka.
Odmah po završetku štampanja, komisija koju čine predstavnici Izborne komisije, prisutnih kandidata i štamparije, uništava kompjutersku pripremu za izradu grafičkih ploča i grafičke ploče.
O uništavanju kompjuterske pripreme i grafičkih ploča sastavlja se zapisnik, a uništene grafičke ploče se predaju Izbornoj komisiji.

Nadzor nad štampanjem i primopredajom glasačkih listića
Član 34.
Štampanje glasačkih listića nadzire Izborna komisija.
Izborna komisija je dužna da omogući javnost štampanja glasačkih listića.
Kandidati za članove Saveta mesne zajednice imaju pravo da prisustvuju štampanju, brojanju i pakovanju glasačkih listića i dostavljanju glasačkih listića Izbornoj komisiji i biračkim komisijama.
Kandidat za člana Saveta mesne zajednice dostavlja Izbornoj komisiji u pismenom obliku obaveštenje da želi da prisustvuje štampanju, brojanju i pakovanju glasačkih listića.

Glasačka kutija
Član 35.
Za glasanje na izborima za članove Saveta mesne zajednice koriste se glasačke kutije koje se koriste za izbor odbornika Skupštine opštine.

IX. OBRASCI ZA SPROVOĐENJE POJEDINIH IZBORNIH RADNJI

Obrasci za sprovođenje izbora u mesnim zajednicama
Član 36.
Pojedine radnje pri sprovođenju izbora vršiće se prema sledećim obrascima koji su sastavni deo ovog uputstva:
1) Prijava kandidata za člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-1);
2) Spisak birača koji svojim potpisima podržavaju kandidata za člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-2);
3) Rešenje o utvrđivanju Izborne liste kandidata za članove Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-3);
4) Glasački listić za izbor članova Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-4);
5) Kontrolni listić za proveru ispravnosti glasačke kutije (Obrazac MZM-5);
6) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala pre glasanja između Izborne komisije i biračke komisije (Obrazac MZM-6);
7) Zapisnik o radu biračke komisije na sprovođenju glasanja i utvrđivanju rezultata glasanja za izbor člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-7);
8) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala posle glasanja između biračke komisije i Izborne komisije (Obrazac MZM-8);
9) Prijava domaćih i stranih posmatrača za praćenje rada organa za sprovođenje izbora za člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-9);
10) Zapisnik o radu Izborne komisije na utvrđivanju rezultata izbora za člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-10);
11) Uverenje o izboru za člana Saveta mesne zajednice (Obrazac MZM-11);
Obrasce za kandidovanje Izborna komisija je dužna da objavi u roku od tri dana od donošenja odluke o raspisivanju izbora.

X. PRAVILA O RADU BIRAČKIH KOMISIJA NA SPROVOĐENJU
IZBORA ZA ČLANOVE SAVETA MESNIH ZAJEDNICA

Sprovođenje glasanja na biračkom mestu
Član 37.
Biračka komisija neposredno sprovodi glasanje na biračkom mestu, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja, utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mestu i obavlja druge poslove određene zakonom i ovim pravilima.
Biračka komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.
Rad biračke komisije je javan.
Dok je biračko mesto otvoreno i dok traje glasanje, svi članovi biračke komisije ili njihovi zamenici moraju da budu na biračkom mestu.

Pripreme za početak glasanja
Član 38.
Na dan izbora biračka komisija se sastaje u 09,00 časova na biračkom mestu, da bi se izvršila pripreme za početak glasanja.
Članovi biračke komisije pripremaju početak glasanja sledećim redosledom:
– utvrđuju da li je materijal za glasanje ispravan i potpun,
– uređuju biračko mesto i
– dogovaraju se o načinu rada i podeli zaduženja prilikom sprovođenja glasanja.

Utvrđivanje potpunosti i ispravnosti izbornog materijala
Član 39.
Primljeni izborni materijal biračka komisija upoređuje sa stanjem iz zapisnika o primopredaji izbornog materijala i tako utvrđuje da li je primljeni materijal potpun i ispravan.
Ako nešto od izbornog materijala nedostaje, biračka komisija to konstatuje u zapisniku o radu biračke komisije i o tome odmah obaveštava Izbornu komisiju.
Ako biračkoj komisiji nije uručen dovoljan broj glasačkih listića, biračka komisija otvara biračko mesto sa glasačkim listićima koje poseduje, a ostatak će biti dostavljen u toku glasanja.

Uređivanje biračkog mesta
Član 40.
Biračka komisija uređuje prostoriju za glasanje tako da od ulaza do glasačke kutije kutija, mesta za obavljanje izbornih radnji budu postavljena sledećim redosledom:
– mesto na kome se utvrđuje identitet birača;
– mesto na kome se nalazi izvod iz biračkog spiska;
– mesto na kome se uručuju glasački listići;
– paravani za glasanje, koji moraju biti tako postavljeni da obezbede tajnost glasanja;
– glasačka kutija.

Biračka komisija uređuje prostoriju za glasanje uz poštovanje preventivnih mera u cilju sprečavanja širenja zarazne bolesti KOVID-19.

Provera istaknutog izbornog propagandnog materijala
Član 41.
Biračka komisija proverava da li su na biračkom mestu istaknuti izborni propagandni materijali kandidata.
Ako je na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta istaknut izborni propagandni materijal kandidata, biračka komisija ga sama uklanja ili o potrebi da se on ukloni obaveštava Opštinsku upravu.

Dogovor o podeli rada
Član 42.
Članovi biračke komisije dogovaraju se o podeli rada, pri čemu je najvažnije da se utvrdi koji će članovi, odnosno zamenici članova, biti zaduženi za sprovođenje sledećih radnji:
– utvrđivanje identiteta birača;
– rukovanje izvodom iz biračkog spiska;
– čuvanje i uručivanje glasačkih listića;
– poučavanje birača o tome kako se glasa;
– staranje o tome da birač ubacuje glasačke listiće u glasačku kutiju.

Otvaranje biračkog mesta
Član 43.
Pošto obavi pripreme za sprovođenje glasanja, biračka komisija utvrđuje da glasanje može da počne, i to konstatuje u zapisniku o radu biračke komisije.
Biračko mesto se otvara na dan izbora u 10,00 časova.

Provera ispravnosti glasačke kutije
Član 44.
Provera ispravnosti glasačke kutije vrši se u prisustvu prvog birača koji dođe na biračko mesto, a rezultat provere upisuje se u kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije.
Provera ispravnosti glasačke kutije ne može se vršiti u prisustvu birača, koji nema važeću javnu ispravu za utvrđivanje identiteta, ili koji nije upisan u izvod iz biračkog spiska.
Postupak provere se obavlja sledećim redosledom:
– kada na biračko mesto pristupi prvi birač koji nije član biračke komisije, biračka komisija će tvrditi njegov identitet i utvrdiće da li je upisan u izvod iz biračkog spiska;
– u prisustvu tog birača biračka komisija proverava da li je glasačka kutija ispravna i prazna,
– popunjava se kontrolni list, koje potpisuju svi članovi biračke komisije i birač koji je prvi došao na biračko mesto;
– u prisustvu prvog birača, kontrolni list se ubacuje u glasačku kutiju, koja se nakon toga zatvara i pečati jemstvenikom i pečatnim voskom;
– sve izvršene radnje konstatuju se u zapisniku o radu biračke komisije.

Radnje biračke komisije na biračkom mestu
Član 45.
Kada birač dođe na biračko mesto, biračka komisija je dužna da preduzme sledeće radnje:
– utvrđivanje identiteta birača,
– provera da li je birač upisan u izvod iz biračkog spiska,
– uručivanje glasačkog listića i
– poučavanje birača o načinu glasanja.

Utvrđivanje identiteta birača
Član 46.
Birač prilazi članu biračke komisije, saopštava mu svoje ime i prezime i dokazuje svoj identitet.
Birač ne može da glasa ako ne podnese dokaz o svom identitetu.
Svoj identitet birač dokazuje važećom ličnom kartom, odnosno važećom putnom ispravom (pasošem), kao i važećom vozačkom dozvolom na čijem je obrascu naveden jedinstveni matični broj birača.
Biračka komisija treba da omogući glasanje biraču koji svoj identitet dokazuje ličnom kartom sa isteklim rokom važenja, pod uslovom da priloži potvrdu Ministarstva unutrašnjih poslova o podnetom zahtevu za izdavanje nove lične karte.
U slučaju da na biračko mesto dođe birač koji poseduje važeći dokument iz stava 3. ovog člana u kojem je navedeno drugo prezime u odnosu na prezime navedeno u izvodu iz biračkog spiska, biračka komisija treba tom biraču da omogući da glasa bez obzira na tu okolnost, pod uslovom da na osnovu slike birača i jedinstvenog matičnog broja građana u dokumentu kojim dokazuje svoj identitet može da utvrdi da je u pitanju lice koje je upisano u izvod iz biračkog spiska.

Utvrđivanje da li je birač upisan u izvod iz biračkog spiska i uručivanje glasačkih listića
Član 47.
Kada se utvrdi njegov identitet, birač prilazi članu biračke komisije koji je zadužen za rukovanje izvodom iz biračkog spiska, koji pronalazi birača i zaokružuje redni broj ispred imena birača, a nakon toga se birač potpisuje na odgovarajućem mestu u izvodu iz biračkog spiska.
Pošto se birač potpiše, član biračke komisije mu predaje glasački listić.
Birač koji je pismen i koji je u stanju da svojeručno napiše svoje ime i prezime, potpisuje se tako što svojeručno ispisuje svoj potpis na odgovarajućem mestu u izvodu iz biračkog spiska.
Birač koji usled telesne ili senzorne onesposobljenosti (birač sa invaliditetom) nije u stanju da svojeručno napiše svoje ime i prezime u izvodu iz biračkog spiska, potpisuje se tako što će na odgovarajuće mesto u izvodu iz biračkog spiska otisnuti pečat koji sadrži podatke o njegovom ličnom identitetu, odnosno pečat sa ugraviranim potpisom.
Birač koji nije pismen, odnosno birač sa invaliditetom koji ne poseduje pečat koji sadrži podatke o njegovom ličnom identitetu, odnosno pečat sa ugraviranim potpisom ne potpisuje se u izvodu iz biračkog spiska već to umesto njega čini njegov pomagač kojeg dovodi sa sobom na biračko mesto radi popunjavanja glasačkog listića.

Zabrana dopisivanja ili druge promene u izvodima iz biračkog spiska.
Član 48.
Biračka komisija ne sme vršiti nikakva dopisivanja ili druge promene u izvodu iz biračkog spiska.
Biračka komisija neće dozvoliti da glasa lice koje nije upisano u izvod iz biračkog spiska.

Popunjavanje glasačkog listića
Član 49.
Birač popunjava glasački listić iza paravana za glasanje pošto ga član biračke komisije pouči o načinu glasanja, ako birač to zahteva.
Član biračke komisije će posebno upozoriti birača:
– da može da glasa samo zaokruživanjem onoliko rednih brojeva ispred imena i prezimena kandidata koliko se bira članova Saveta mesne zajednice (primer: bira se 5 kandidata, na listi je 15 kandidata– a zaokružuje se najviše 5 kandidata po izboru birača);
– da je glasanje tajno i da se obavlja iza paravana za glasanje;
– da je glasanje slobodno i da niko nema pravo da sprečava ili primorava birača da glasa, da ga poziva na odgovornost zbog toga što jeste ili nije glasao ili da traži od birača da se izjasni zašto je i za koga je glasao.
Pošto popuni glasački listić, birač sâm presavija glasački listić tako da se ne vidi kako je glasao i stavlja glasački listić u glasačku kutiju, a zatim napušta biračko mesto.

Obezbeđivanje tajnosti glasanja
Član 50.
Biračka komisija je dužna da se stara o obezbeđivanju tajnosti glasanja.
Biračka komisija je dužna da organizuje glasanje tako da niko ne može videti kako birač popunjava glasačke listiće.
U prostoriji u kojoj se glasa može biti prisutno samo onoliko birača koliko ima mesta na kojima je obezbeđena tajnost glasanja.

Lice koje nije u stanju da popuni glasački listić
Član 51.
Biračka komisija je dužna da osobi koja se kreće uz pomoć psa vodiča i ima odgovarajuću ispravu za kretanje uz pomoć psa vodiča, omogući slobodan pristup objektu u kojem je biračko mesto i samom biračkom mestu, kao objektu u javnoj upotrebi, kako je to propisano Zakonom o kretanju uz pomoć psa vodiča.
Pod odgovarajućom ispravom za kretanje uz pomoć psa vodiča smatra se:
– dokaz o stečenim znanjima, sposobnostima i veštinama za kretanje sa psom vodičem – za osobu koja se kreće uz pomoć psa vodiča;
– dokaz o završenoj obuci – za psa vodiča.
Birač koji ne može sam da popuni glasački listić (slepo, invalidno ili nepismeno lice) ima pravo da na biračko mesto povede pomagača koji će umesto njega popuniti glasački listić onako kako mu birač odredi.
U zapisniku o radu biračke komisije se konstatuje koliko je birača glasalo uz pomoć pomagača i pod kojim rednim brojevima su ti birači upisani u izvod iz biračkog spiska.

Glasanje birača van biračkog mesta
Član 52.
Birač koji nije u mogućnosti da glasa na biračkom mestu (Nemoćna i sprečana lica) može najkasnije do 13,00 časova na da glasanja, obavestiti biračku komisiju o tome da želi da glasa.
Nemoćnim i sprečenim licima smatraju se lica koja iz zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti da dođu na biračko mestop, osobe sa invaliditeom i nemoćna stara lica.
Nemoćnim i sprečenim licima ne smatraju se lica koja zbog prirode posla koji obavljaju nisu u mogućnosti da u vreme dok je biračko mesto otvoreno obave glasanje na biračkom mestu.
Pošto utvrdi da je nemoćno ili sprečeno lice u smislu stava 2. ovog člana upisano u izvod iz biračkog spiska, predsednik biračke komisije zadužuje člana i zamenika člana biračke komisije da sprovedu glasanje van biračkog mesta.
Potvrde o izbornom pravu popunjava predsednik biračke komisije pre odlaska napred navedenog člana i zamenika člana biračke komisije kod birača koji glasa van biračkog mesta.
Član i zamenik člana biračke komisije odlaze kod birača, utvrđuju njegov identitet, predaju mu službenu lovertu u kojoj se nalaze glasački listić, izborna lista kandidata, potvrda o izbornom poravu za glasanje van biračkog mesta i poseban koverat u koji će biti stavljen popunjen glasački listić
Održavanje reda na biračkom mestu
Član 53.
Biračka komisija je dužna da održava red na biračkom mestu.
Zabranjeno je zadržavanje na biračkom mestu svih lica koja nemaju prava i dužnosti u vezi sa sprovođenjem izbora.
Na biračkom mestu zabranjeno je korišćenje mobilnih telefona i drugih sredstava veza i komunikacija, kao i foto-aparata i kamera.
Na biračkom mestu je zabranjeno da se, van službene evidencije u izvodima iz biračkog spiska, prave spiskovi birača koji su izašli na glasanje (upisivanjem imena ili rednog broja iz izvoda iz biračkog spiska birača koji su izašli, ili nisu izašli na glasanje).
Izuzetno, dozvoljeno je da članovi biračke komisije koji su zaduženi da rukuju izvodima iz biračkog spiska, upisivanjem crtica na posebnom listu hartije, vode evidenciju o odzivu birača i da podatke o odzivu saopštavaju svim članovima biračke komisije.
Povreda zabrana iz stava 2. do 4. ovog člana smatra se narušavanjem reda na biračkom mestu.

Narušavanje reda i prekid glasanja
Član 54.
Ako se na biračkom mestu naruši red, biračka komisija može da prekine glasanje dok se red ne uspostavi.
Razlozi za prekid glasanja i trajanje prekida glasanja unose se u zapisnik o radu biračke komisije.
Ako je prekid glasanja trajao duže od jednog časa, glasanje se produžava za onoliko vremena koliko je prekid trajao.

Obaveza obaveštavanja Izborne komisije
Član 55.
Sve vreme od otvaranja do zatvaranja biračkog mesta, biračka komisija obaveštava Izbornu komisiju o toku glasanja na način koji će biti utvrđen posebnom odlukom Izborne komisije.

Prisustvo posmatrača na biračkim mestima
Član 56.
Zainteresovana registrovana udruženja čiji se ciljevi ostvaruju u oblastizaštite ljudskih i manjinskih prava, kao i zainteresovane međunarodne i strane organizacije i udruženja koja žele da prate rad organa za sprovođenje izbora, podnese perijavu Izbornioj komisiji najkasnije 5 dana pre dana održavanja izbora, na obrascu koji propisuje Izborna komisija.
Za praćenje rada Izborne komisije posmatrači mogu da prijave najviše dva posmatrača.
Za praćenje rada pojedinih biračkih komisija posmatrači mogu da prijave najviše jednog posmatrača

Zatvaranje biračkog mesta
Član 57.
Biračko mesto se zatvara u 18,00 časova.
Biračima koji su se zatekli na biračkom mestu prilikom zatvaranja biračkog mesta, omogućava se da glasaju.
Kao birač koji se zatekao na biračkom mestu smatra se birač koji se u 18,00 časova nalazi na biračkom mestu ili neposredno ispred.
Birače koji se zateknu na biračkom mestu biračka komisija obaveštava da mogu da glasaju.
Predsednik biračke komisije dužan je da odredi člana ili zamenika člana biračke komisije koji će da utvrdi broj birača koji su se zatekli na biračkom mestu, utvrdi redosled po kome oni glasaju, stane iza poslednjeg zatečenog birača kako bi označio kraj reda i sačeka da glasaju svi birači koji su se zatekli na biračkom mestu.

XI. UTVRĐIVANJE REZULTATA GLASANJA

Postupak utvrđivanja rezultata glasanja
Član 58.
Postupak utvrđivanja rezultata glasanja sprovodi se na sledeći način:
1. utvrđuje neupotrebljene glasačke listiće, koji se stavljaju u poseban koverat koji se pečati, a zatim se taj broj upisuje u rubriku 13.3 Zapisnika o radu biračke komisije;
2. utvrđuje ukupan broj upisanih birača, koji se upisuje u rubriku 13.1 Zapisnika o radu biračke komisije;
3. utvrđuje broj birača koji su zaokruženi u izvodu iz biračkog spiska i tako se utvrđuje broj birača koji su glasali, koji se upisuje u rubriku 13.4. Zapisnika o radu biračke komisije);
4. otvara se glasačka kutija i proverava se da li se u njoj nalazi kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije i rezultat provere se konstatujeu tački 11.3. Zapisnika o radu biračke komisije. Kontrolni list se stavlja u poseban koverat koji se pečati;
5. utvrđuje broj glasačkih listića koji su se nalazili u glasačkoj kutiji i taj broj se upisuje u rubriku 13.5 Zapisnika o radu biračke komisije;
6. glasački listići se razvrstavaju na važeće i nevažeće;
7. prebrojavaju se nevažeći glasački listići, stavljaju se u poseban koverat koji se pečati, a broj nevažeći glasačkih listića se upisuje u rubriku 13.6 Zapisnika o radu biračke komisije;
8. prebrojavaju se važeći glasački listići, a taj broj se upisuje u rubriku 13.7 Zapisnika o radu biračke komisije;
9. utvrđuje se broj glasova koji je dat svakom kandidatu, koji se upisuje u odgovarajuće polje tabele u okviru rubrike 13.8 Zapisnika o radu biračke komisije;
10. svi važeći glasački listići stavljaju se u poseban koverat koji se pečati.

Razlikovanje važećeg i nevažećeg glasačkog listića
Član 59.
Nevažeći glasački listić jeste nepopunjeni glasački listić, glasački listić na kome je zaokružen veći broj kandidata od broja članova saveta mesne zajednice koji se bira, kao i glasački listić koji je popunjen tako da se ne može utvrditi za koje kandidate je birač glasao.
Važeći glasački listić jeste onaj na kome je zaokruženo najviše onoliko rednih brojeva ispred prezimena kandidata do broja članova saveta mesne zajednice koji se bira, kao i glasački listić koji je popunjen na način iz kojeg se sa sigurnošću može zaključiti za koga je birač glasao.
Važeći glasački listić je i onaj glasački listić iz kojeg se može utvrditi makar jedan kandidat za kojeg je birač glasao, bez obzira na to što se eventualno ne može utvrditi da li je birač glasao za još nekog kandidata.
Ako je listić popunjen na način iz koga se može pouzdano utvrditi za koga je birač glasao, on će biti važeći uprkos tome:
– što su na listiću ispisani ili nacrtani komentari, parole i druge poruke;
– što su drugi kandidati precrtani.

Popunjavanje zapisnika o radu biračke komisije
Član 60.
Čim utvrdi rezultate glasanja, biračka komisija čitko popunjava Zapisnik o radu biračke komisije u koji, pored ostalog, upisuje: datum i mesto glasanja; broj i naziv biračkog mesta; imena i prezimena članova biračke komisije; broj primljenih glasačkih listića; broj neupotrebljenih glasačkih listića; ukupan broj upisanih birača; ukupan broj birača koji su glasali; broj birača koji su glasali uz pomoć drugog lica; broj nevažećih glasačkih listića; broj važećih glasačkih listića; broj glasova datih za svakog kandidata.
U Zapisnik o radu biračke komisije unose se i primedbe i mišljenja članova i zamenika članova biračke komisije.
Ako zapisnik o radu biračke komisije ne potpišu svi članovi biračke komisije, to se konstatuje u zapisniku o radu biračke komisije i uz to se eventualno navode i razlozi zbog kojih zapisnik nije potpisan.

Broja primeraka zapisnika o radu biračke komisije
Član 61.
Zapisnik o radu biračke komisije izrađuje se na propisanom obrascu koji se štampa u dva primerka.
Prvi primerak zapisnika o radu biračke komisije dostavlja se Izbornoj komisiji.
Drugi primerak zapisnika ističe se na biračkom mestu na javni uvid.

XII. DOSTAVLJANJE IZBORNOG MATERIJALA POSLE GLASANJA

Primopredaja izbornog materijala posle glasanja
Član 62.
Pošto utvrdi rezultate glasanja na biračkom mestu, biračka komisija bez odlaganja, odmah po zatvaranju biračkog mesta, predaje izborni materijal Izbornoj komisiji u zapečaćenim kovertama.
Na kovertama se ispisuje šta sadrže, a na kovertama koje sadrže glasačke listiće ispisuje se broj glasačkih listića.

Određivanje člana biračke komisije za predaju izbornog materijala
Član 63.
Pošto utvrdi rezultate glasanja na biračkom mestu, biračka komisija određuje lica koja će biti odgovorna za predaju izbornog materijala Izbornoj komisiji.
Ako se članovi biračke komisije ne dogovore drugačije, predsednik biračke komisije i njegov zamenik odgovorni su za predaju izbornog materijala Izbornoj komisiji.

Predaja izbornog materijala Izbornoj komisiji
Član 64.
Zaduženi članovi biračke komisije bez odlaganja, predaju u zgradi Opštine Izbornoj komisiji sledeći izborni materijal:
– prvi primerak Zapisnika o radu biračkekomisije;
– izvod iz biračkog spiska;
– zapečaćeni koverat u kojem je kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije;
– zapečaćeni koverat u koji su stavljeni neupotrebljeni glasački listići;
– zapečaćeni koverat u koji su stavljeni nevažeći glasački listići;
– zapečaćeni koverat u koji su stavljeni važeći glasački listići;
Izvod iz biračkog spiska i prvi primerak Zapisnika o radu biračke komisije, biračka komisija predaje odvojeno od ostalog izbornog materijala.
Preostali materijal (glasačku kutiju, paravane za glasanje, pribor za pisanje i drugo) biračka komisija predaje Opštinskoj upravi.

Zapisnik o primopredaji izbornog materijala posle glasanja
Član 65.
O primopredaji izbornog materijala iz člana 71. ovog uputstva sačinjava se zapisnik na propisanim obrascima.

Dostava evidencije o prisutnosti na biračkom mestu članova i zamenika članova biračke komisije
Član 66.
Prilikom predaje izbornog materijala, predsednik biračke komisije je dužan da Opštinskoj upravi dostavi i evidenciju o prisutnosti na biračkom mestu članova i zamenika članova biračke komisije.
XIII. UTVRĐIVANJE REZULTATA IZBORA

Utvrđivanje rezultata izbora po mesnim zajednicama
Član 67.
Po prijemu izbornog materijala sa biračkih mesta, Izborna komisija u roku od 48 časova od zatvaranja biračkih mesta, utvrđuje, za svaku mesnu zajednicu:
– ukupan broj birača upisanih u izvod iz biračkog spiska;
– broj birača koji su glasali na biračkim mestima;
– ukupan broj primljenih glasačkih listića;
– ukupan broj nevažećih glasačkih listića;
– ukupan broj važećih glasačkih listića i
– broj glasova datih za svakog kandidata.
O utvrđivanju rezultata izbora, Izborna komisija donosi odluku sa rezultatima izbora za svaku mesnu zajednicu.
Rezultati izbora se odmah objavljuju u Službenom listu opštine Mali Zvornik, na zvaničnoj internet prezentaciji opštine i na oglasnoj tabli mesne zajednice.

Izabrani kandidati za članove Saveta mesne zajednice
Član 68.
Za članove Saveta mesne zajednice izabrani su kandidati koji su dobili najveći broj glasova :
– do broja članova Saveta mesne zajednice koji se bira, ako je Izborna lista kandidata jedinstvena za celu mesnu zajednicu,
– do broja članova Saveta mesne zajednice koji se bira iz dela mesne zajednice, ako je Izborna lista kandidata sastavljena po delovima koji čine mesnu zajednicu.

XIV. PONAVLJANJE GLASANJA

Slučajevi i rokovi ponavljanja glasanja za člana Saveta mesne zajednice
Član 69.
Ukoliko dva ili više kandidata dobiju isti broj glasova, a prema broju dobijenih glasova treba da budu izabrani kao poslednji član saveta mesne zajednice, ponavlja se glasanje samo o tim kandidatima.
Kad se utvrdi da je broj glasačkih listića u glasačkoj kutiji veći od broja birača koji su glasali, ili u glasačkoj kutiji nije nađen kontrolni listić, biračka komisija se raspušta i imenuje nova, a glasanje na tom biračkom mestu ponavlja se.
Ako se glasanje poništi na jednom biračkom mestu, glasanje se ponavlja samo na tom biračkom mestu.
U slučajevima iz stava 1. i 2. ovog člana, glasanje se ponavlja u roku od sedam dana od dana održavanja izbora, na način i po postupku utvrđenim za sprovođenje izbora.
U slučaju ponavljanja glasanja, konačni rezultati izbora utvrđuju se po završetku ponovljenog glasanja.

XV. ZAŠTITA IZBORNOG PRAVA

Pravo na zaštitu izbornog prava
Član 70.
Svaki birač i kandidat za člana Saveta mesne zajednice ima pravo na zaštitu izbornog prava.
Birač i kandidat za člana Saveta mesne zajednice, ima pravo da podnese prigovor Izbornoj komisiji zbog nepravilnosti u postupku kandidovanja, sprovođenja izbora, utvrđivanja i objavljivanja rezultata izbora.

Rok za podnošenje prigovora
Član 71.
Prigovor se podnosi u roku od 24 časa od dana kada je doneta odluka, odnosno izvršena radnja ili učinjen propust.

Rok za donošenje odluke Izborne komisije
Član 72.
Izborna komisija doneće odluku u roku od 48 časova od prijema prigovora i dostaviti je podnosiocu prigovora.
Ako Izborna komisija usvoji prigovor, poništiće odluku ili radnju.

Prigovor Drugostepenoj izbornoj komisiji
Član 73.
Protiv odluke Izborne komisije, može se izjaviti prigovor Drugostepenoj izbornoj komisiji u roku od 24 časa od dostavljanja rešenja.
Izborna komisija dužna je da Drugostepenoj izbornoj komisiji dostavi odmah, a najkasnije u roku od 12 časova sve potrebne podatke i spise za odlučivanje.
Drugostepena izborna komisija je dužna da donese odluku po prigovoru najkasnije u roku od 48 časova od dana prijema prigovora sa spisima.

Odluka Drugostepene izborne komisije
Član 74.
Ako Drugostepena izborna komisija usvoji prigovor, poništiće odluku ili radnju u postupku predlaganja kandidata, odnosno u postupku izbora za člana Saveta mesne zajednice ili će poništiti izbor člana Saveta mesne zajednice.
Kada nađe da osporenu odluku treba poništiti, ako priroda stvari to dozvoljava i ako utvrđeno činjenično stanje pruža pouzdan osnov za to, Drugostepena izborna komisija može svojom odlukom meritorno rešiti izborni spor. Odluka Drugostepene izborne komisija u svemu zamenjuje poništeni akt.
Ako je po prigovoru poništena radnja u postupku izbora, ili izbor člana saveta mesne zajednice, Izborna komisija je dužna da odgovarajuću izbornu radnju, odnosno izbore ponovi u roku od sedam dana od utvrđivanja nepravilnosti u izbornom postupku, na način i po postupku utvrđenim ovim Uputstvom.
Ponovne izbor raspisuje Izborna komisija.
Ponovni izbori sprovode se po listi kandidata koja je utvrđena za izbore koji su poništeni, osim kad su izbori poništeni zbog nepravilnosti u utvrđivanju Izborne liste.
U slučaju ponavljanja izbora konačni rezultati izbora utvrđuju se po završetku ponovljenog glasanja.
Rok se računa od dana donošenja odluke o poništavanju izbora.

XVI. ZAVRŠNE ODREDBE

Rokovnik za obavljanje izbornih radnji
Član 75.
Izborna komisija donosi Rokovnik za obavljanje izbornih radnji u postupku izbora za članove saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik, istovremeno sa utvrđivanjem obrazaca iz člana 36. ovog Uputstva.

Stupanje na snagu
Član 76.
Ovo uputstvo stupa na snagu danom donošenja i biće objavljeno na zvaničnoj internet stranici opštine Mali Zvornik.

Republika Srbija
Opština Mali Zvornik
Izborna komisija za sprovođenje izbora
za članove saveta mesnih zajednica
Broj: 013-90/2020
Datum: 01.11.2020. godine

PREDSEDNIK IZBORNE KOMISIJE
Dragana Ćirković Milošević, s.r.

Uputstvo

Rokovnik

Obrazac – Prijave kandidata

Obrazac – Spisak birača koji svojim potpisima podržavaju kandidata za člana saveta mesne zajednice

 

Na osnovu člana 41. Odluke o mesnim zajednicama opštine Mali Zvornik („Službeni list opštine Mali Zvornik“, broj 2/19 i 13/20) i člana 20.Uputstva za sprovođenje izbora za članove Saveta mesne zajednice na teritoriji opštine Mali Zvornik na izborima raspisanim za 28.11.2020 godine, Izborna komisija za sprovođenje izbora za članove Saveta mesne zajednice, na sednici održanoj 13.11.2020. godine, donela je

R E Š E NJ E
O UTVRĐIVANJU IZBORNE LISTE KANDIDATA ZA IZBOR ČLANOVA SAVETA MESNIH ZAJEDNICA

 

Na osnovu Odluke o proglašenju vanredne situacije na teritoriji opštine Mali Zvornik, broj 06-2020/2020 koju je doneo Štab za vanredne situacije opštine Mali Zvornik, Izborna komisija za sprovođenje izbora za članove saveta mesnih zajednica na teritoriji opštine Mali Zvornik na sednici održanoj dana 23.11.2020.godine donosi

REŠENJE
O PREKIDU SVIH IZBORNIH RADNJI U SPROVOĐENJU IZBORA ZA ČLANOVE SAVETA MESNIH ZAJEDNICA NA TERITORIJI OPŠTINE MALI ZVORNIK , RASPISANIH ZA 28.11.2020.GODINE