Nakon trodnevnog rada na otpušavanju začepljene kanalizacione šahte u ulici Miloša Gajića u Malom Zvorniku, radnici Javnog komunalnog preduzeća „Drina“ u sredu, 17. februara, konačno su sa uspehom otklonili problem nastao usled nesavesnog ponašanja pojedinih meštana ove ulice i bacanja smeća u kanalizacioni otvor.
Začepljenje kanalizacije izazvala je ubačena krpa većih dimenzija i velika količina vlažnih maramica koje su pronađene u sistemu, a koje su žitelji ove ulice nakon korišćenja, umesto u smeće, duži vremenski period bacali u kanalizacionu mrežu.
Problem začepljenja kanalizacije u ulici Miloša Gajića radnici JKP „Drina“ iz Malog Zvornika najpre su pokušali da reše angažovanjem specijalne cisterne, pozajmljene iz lozničkog komunalnog preduzeća „Naš dom“, ali kako to nije pomoglo, usledila je trodnevna akcija, u okviru koje su bili prinuđeni da prekopaju deo ulice kako bi pronašli mesto začepljenja.
Prema rečima direktora JKP „Drina“, Dragana Čikarića, ova akcija podrazumevala je duže traganje za mestom začepljenja kanalizacije, uklanjanje asfalta na delu ulice i prekopavanje terena, te mukotrpno izvlačenje smeća iz kanalizacije.
„Navedeni posao, osim što je bio veoma naporan, izazvao je neplanirane troškove i skupo koštao lokalnu samoupravu“, naveo je Čikarić, koji je ovom prilikom apelovao na sugrađane da ne bacaju smeće u kanalizaciju, već u kontejnere predviđene za te namene, kako se slična situacija ne bi ponovo dogodila.
On je naveo da su pojedini građani u Malom Zvorniku skloni da u kanalizacionu mrežu bacaju različit otpad, pa su tako radnici ovog preduzeća prilikom intervencija na terenu kao uzroke zapušenja sistema pronalazili različite krupne predmete, krpe, čaršafe, vlažne maramice, higijenske uloške, ostatke zimnice, komade glavica kiselog kupusa, kosti životinjskog porekla, koje su najverovatnije ostaci hrane bačene nakon božićnih i drugih praznika.
To je potvrdio i komunalni inspektor Miroslav Marković, zaposlen u Opštinskoj upravi u Malom Zvorniku, navodeći da deluje neverovatno, ali da je tačno da Malozvorničani sve i svašta bacaju u kanalizaciju i da je to odraz loših navika i kulture življenja pojedinih građana.
On je naveo da ubedljivo najveći problem za kanalizaciju, kao i za celokupnu životnu sredinu, predstavljaju vlažne maramice, koje nakon upotrebe nikako ne bi smele da budu bačene u odvod, već isključivo u kante i kontejnere predviđene za odlaganje smeća.
Marković je upozorio da neodgovorno ponašanje pojedinaca i bacanje vlažnih maramica u kanalizacioni sistem može da stvori velike probleme usled nagomilavanja u emšir jami.
On je takođe pozvao sugrađane da ne bacaju vlažne maramice i drugi otpad u kanalizaciju, kako ne bi izazvali začepljenja sistema koja su veoma teška za saniranje.
Povodom problema zapušene kanalizacije u ulici Miloša Gajića oglasio se i predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić, navodeći da su pojedini građani, zbog navedenog problema, putem društvenih mreža pozivali na odgovornost opštinsko i komunalno rukovodstvo, koje se za to vreme trudilo da obezbedi uslove da komunalno preduzeće reši pomenuti problem.
„Kao i više puta ranije, pojedinci su pokušali da komunalni problem ispolitizuju i predstave kao propust u radu opštinskog rukovodstva, a ispostavilo se suprotno, da su sami krivi i odgovorni za problem začepljenja kanalizacije do kojeg je došlo usled nesavesnog odlaganja otpada“, naveo je Jevtić.
On je dodao da su pojedini nesavesni građani, da bi ispolitizovali situaciju oko odlaganja otpada, bacali otpad pored svojih objekata u kojima rade, tj. odlagali komunalni otpad mimo mesta predviđenog za to, fotografisali i stavljali na društvene mreže, želeći da prikažu kako odgovorni ne vode računa o tome, napominjući da je komunalni inspektor izašao na lice mesta i napisao prijavu takvim licima.
Predsednik opštine Mali Zvornik i direktor JKP ,,Drina“ apeluju na sugrađane da ne bacaju komunalni otpad u kanalizaciju, kao ni mimo kontejnera, jer time izazivaju nepotrebne teškoće i troškove u budžetu, koje na kraju plaćaju svi građani.
Ljiljana Ristanović