Dobro mentalno zdravlje i pozitivan stav mogu vam pomoći da se lakše nosite sa pretnjom i neizvesnošću koju pojava Kovid-19 virusa stvara.
1. Koristite samo tačne informacije iz legitimnih izvora jer su takve informacije ključne za izbegavanje straha i panike koje dezinformacije mogu da stvore.
2. Postavite ograničenja vezana za količinu informacija o Kovid-19.Postavite ograničenja na to koliko i šta čitate vezano za Kovid-19. i na taj način stavite akcenat na sopstveni život i na stvari kojima možete da upravljate.
3. Vodite računa o sebi.
Brinite o sopstvenom zdravlju.
Nakon izbijanja pandemije Kovid-19 fokusirajte se na stvari na koje možete da utičete (poput dobre lične higijene). Sprovodite svakodnevnu rutinu i uobičajene dnevne aktivnosti (hranite se pravilno, dovoljno spavajte, bavite se stvarima koje vas ispunjavaju).
4. Pružite podršku i pomoć ljudima iz vašeg okruženja
Održavanje kontakata sa porodicom i prijateljima može vam pomoći u borbi sa anksioznošću koju pojava Korona virusa izaziva. Iako se samoizolacija kao mera prevencije može činiti zastrašujućom imajte na umu da je to samo privremeno i da postoji mnogo načina da se digitalno povežete sa drugim ljudima (društvene mreže).
5. Zadržite pozitivan stav o životu
Fokusirajte se na stvari koje su pozitivne u vašem životu. SZO preporučuje da se šire priče i iskustva ljudi koji su se oporavili nakon oboljevanja od Kovid 19 ili podržavali osobu koja se razbolela i ozdravila.
6. Priznajte svoja osećanja
Normalno je da se osećate prenapeto, stresno, anskiozno i uznemireno. Svoja osećanja možete zapisivati u svoj lični dnevnik, razgovarati sa nekim o tome, raditi nešto kreativno ili baviti se meditacijom.
7. Odvojte vreme da razgovarate sa vašom decom o pandemiji Kovid 19.
Veoma je važno da sa decom razgovarate i da ih zaštitite od stresa i histerije koju izaziva pojava Kovid 19 na način na koji ona mogu da razumeju. Razgovarajte sa njima i o sopstvenom stresu kako bi i oni sami naučili kako da se nose sa njim.
8. Potražite stručnu pomoć
Pridržavajte se zaštitnih i preventivnih mera koje su osmislili kvalifikovani zdravstveni radnici i saradnici. Ako ovo sve ne može da vam pomogne razmislite da potražite stučnu medicinsku pomoć.
Otvorene telefonske linije u cilju očuvanja mentalnog zdravlja u uslovima epidemije
Ministarstvo zdravlja obaveštava javnosti da su u cilju smanjenja stope anksioznosti i depresije u uslovima socijalne izolacije kao i destigmatizacije u vezi sa virusom KOVID – 19. OTVORENE Nacionalne telefonske linije za pružanje psihosocijalne podrške svim građanima kojima je potrebna.
Telefoni za psihosocijalnu pomoć građanima su:
0800 309 309
Kao i posebni telefoni Instituta za mentalno zdravlje
063 729 8260 ( za mlade i roditelje dece do 18 godina)
063 1751150 ( za osobe starije od 18 godina)
Putem navedenih brojeva telefona stručna lica će savetodavnim radom sa svim zainteresovanim licima (osoba u izolaciji i karantinu, porodicama zaraženih osoba zdravstvenim radnicima i saradnicima) pružanjem podrške kao i adekvatnih informacija o načinima prevazilaženja stresa i anksioznosti doprineti očuvanju mentalnog zdravlja u uslovima epidemije i vanrednog stanja.
Izvor: Mental Health Europe https://www.mhe-sme.org/covid-19 (preuzeto 16.03. 2020.)