21.04.2017. godine
Vlasnici poljoprivrednih gazdinstava u Malom Zvorniku imaće mogućnost da se uključe u projekat organizovane proizvodnje lekovitog i aromatičnog bilja i jagodičastog voća, koji na području Mačvanskog i Kolubarskog okruga, Srema i Šumadije, u devet lokalnih samouprava, finansira Vlada Švajcarske. U okviru projekta, koji je kreirala Regionalna razvojna agencija Podrinja, Podgorine i Rađevine, u skladu sa Programom regionalnog ruralnog razvoja u Srbiji, donator uzgajivačima obezbeđuje edukaciju, sirovine, tehničku pomoć i siguran otkup proizvoda.
Projektna inicijativa za unapređenje proizvodnje lekovitog i aromatičnog bilja i jagodičastog voća, osmišljena u funkciji zaustavljanja migratornih procesa i devastacije sela, predstavljena je juče vlasnicima poljoprivrednih gazdinstava u Malom Zvorniku. Prezentacija je imala cilj da informiše i animira poljoprivrednike da se u što većem broju uključe u projekat, a održana je u saradnji Opštine Mali Zvornik i savetodavne poljoprivredne službe preduzeća „Poljosavet“ iz Loznice.
Prema rečima Vladana Ćosića, direktora ovog preduzeća, predstavljena inicijativa deo je pilot projekta usmerenog na rešavanje veoma izraženog problema napuštanja i propadanja seoskih sredina, koji treba da posluži kao model i osnov za kasniju implementaciju projekta na čitavoj teritoriji Srbije.
„Napuštanje i propadanje seoskih sredina je opšti problem u Republici Srbiji, a naša inicijativa prepoznata je od strane švajcarskog donatora kao dobra mogućnost da se zaustavi napuštanje sela, pre svega od strane najteže zapošljivih grupa, a to su žene i mladi“, objasnio je Ćosić.
On je istakao da je proizvodnja lekovitog i aromatičnog bilja vrlo isplativa i značajna, jer predstavlja početni korak u poslu koji se može dalje razvijati, kroz preradu bilja i plasman na tržište gotovih proizvoda, kao što su razna aromatična ulja, čajevi i slični proizvodi.
Ćosić je rekao da će opština Mali Zvornik biti jedan od nosilaca realizacije inicijative za gajenje lekovitog i aromatičnog bilja u Podrinju. Osim nje, pilot projektom obuhvaćeni su i Loznica i Bogatić, kao i još šest lokalnih samouprava u preostala tri okruga.
Predsednik opštine Mali Zvornik Zoran Jevtić pozvao je poljoprivrednike, koji imaju uslove za gajenje lekovitog bilja, da iskoriste priliku i uključe se u projekat koji garantuje siguran otkup proizvoda i samim tim predstavlja unosan posao i šansu za zaradu i napredovanje.
Poljoprivredna gazdinstva, koja bi htela da se uključe u projekat, potrebno je da imaju od 30 do 50 ari zemljišta pogodnog za gajenje lekovitog bilja, osnovnu poljoprivrednu mehanizaciju i izvrše pripremu zemljišta za sadnju, odnosno setvu bilja.
Švajcarska agencija za razvoj i saradnju, kao donator, obezbedila bi prvenstveno edukaciju poljoprivrednika uključenih u projekat, sadni materijal, đubrivo, sušare i siguran plasman proizvoda na tržište.
Biljke koje bi gazdinstva u Podrinju mogla da gaje su nana, neven, matičnjak i beli slez, jer su to biljke koje najbolje uspevaju u ovom delu Srbije.
Stručni saradnici poljoprivredne savetodavne službe preduzeća „Poljosavet“ iz Loznice, Milica Popadić i Dragan Krstić, predočili su poljoprivrednicima sve važne aspekte vezane za organizovanu proizvodnju lekovitog bilja, uključujući i okvirne kalkulacije za svaku od navedenih biljnih vrsta.
Potencijalni uzgajivači na kraju prezentacije anketirani su u vezi stepena zainteresovanosti za proizvodnju lekovitog bilja, vrste bilja koje bi gajili i posedovanja poljoprivredne mehanizacije potrebne za rad.
Na temu zadrugarstva na prezentaciji govorio je Branimir Đukanović, predsednik Udruženja „Flora“ iz Loznice, koje je, kao i preduzeće „Poljosavet“, jedan od tvoraca projektne ideje o organizovanom gajenju lekovitog bilja u Podrinju.
Okupljenim poljoprivrednicima on je skrenuo pažnju na važnost i prednosti udruživanja, radi boljeg i lakšeg funkcionisanja i ostvarivanja interesa, nakon čega je usledio dogovor o osnivanju podružnice u Malom Zvorniku.
Ljiljana Ristanović
{gallery}/2017/2017-04-21_lekovito_bilje/{/gallery}