У Малом Зворнику је у петак, 27. септембра, одржана 5. редовна седница Скупштине општине.
Дневни ред заседања обухватао је 30 тачака.
Предлог Одлуке о изменама и допунама Одлуке о буџету општине Мали Зворник за 2024. годину усвојен је након излагања председника општине, Зорана Јевтића, који је, образлажући нацрт наведене одлуке, рекао да се, на основу извршења прихода и примања у првих осам месеци текуће године, приходи и примања буџета општине Мали Зворник за 2024. годину и пренета неутрошена средства из претходних година планирају у износу од 793.274.900 динара и да су увећани за 27.085.000 динарa у односу на претходни план.
Расходи и издаци буџета општине Мали Зворник у текућој години, на основу плана прихода, предвиђени су у износу од 793.274.900 динара, док су средства текуће буџетске резерве планирана у износу од 13.564.000 динара.
Наводећи да је ребаланс буџета изазван највећим делом доласком председника Републике Србије Александра Вучића два пута у Мали Зворник, као и недавном посетом министра за јавна улагања Дарка Глишића, председник општине истакао је да ће у Малом Зворнику у наредном периоду, уз подршку државе, уследити инвестиције какве локална самоуправа самостално не би могла да оствари ни за 50 година, те најавио да је до краја 2024. године могућ још један ребаланс буџета.
Јевтић је захвалио председнику Вучићу на свему што чини општину Мали Зворник и додао да је министар Дарко Глишић требало поново да дође, али да је посета одложена због седнице скупштине општине.
Он је навео да се ребаланс буџета ради због промена у структури прихода и примања буџета, као и због промена у структури расхода и издатака и у наставку детаљније образложио планиране расходе буџета, наводећи предвиђене трошкове појединачно, по ставкама.
Јевтић је, између осталог, рекао да је накнада за социјалну заштиту увећана за око 300.000 динара на име награда за ученике и наставнике који су остварили посебне резултате.
Он је навео да су стални трошкови смањени за 1.500.000 динара у односу на план, док је износ за услуге по уговору увећан у односу на претходни план за око 5.900.000 динара, од чега је 2.000.000 предвиђено за потребе плаћања стручног надзора грађевинских радова, пре свега на реконструкцији школе у Доњој Борини, изградњи фискултурне сале и котларнице на биомасу, коју ће финансирати Република Србија, али да није сигуран да су опредељена средства довољна, те да је већ расписана јавна набавка за реализацију овог пројекта.
Председник општине рекао је да очекује да ће Влада Србије у четвртак одлучити у вези финансирања реконструкције градског и приградског водовода у општини Мали Зворник и да су у првој фази предвиђени радови у градској зони, као и изградња 290 метара водовода у Доњем Насељу, код пилане, а да остали део следи вероватно почетком следеће године.
Јевтић је навео да је обнова и изградња објеката могућа само у случајевима у којима постоји грађевинска дозвола, односно где су решени имовински односи и замолио одборнике владајуће већине, као и опозицију да помогну у решавању имовинских односа ради обезбеђивања услова за конкурисање за финансирање пројеката.
Ребалансом буџета износ за текуће поправке и одржавање увећан је са 4.000.000 на 4.300.000 динара, на основу чега је планирана поправка аутомобила које користи Општинска управа и набавка новог возила, при чему ће један од аутомобила из постојећег возног парка општине бити дат Предшколској установи „Црвенкапа“ на коришћење.
Он је рекао да су средства која су првобитно опредељена за оживљавање туризма у Радаљској Бањи делимично смањена за ове намене, не зато што општина одустаје од тога, већ зато што су и даље актуелни судски спорови и процедуре које одлажу активности везане за продају хотела.
Председник општине информисао је одборнике да је при крају реализација пројекта везаног за археолошко налазиште „Орловине“, који се тиче унапређења туристичке инфраструктуре, изградње прилаза и видиковца на локалитету, као и Инфо пулта за посетиоце, који, преко Канцеларије УНОПС-а, финансира Европска унија.
Он је рекао да је, у оквиру наведеног пројекта, у току набавка бицикала, чамаца, педалина и остале сличне опреме која ће бити доступна посетиоцима на Зворничком језеру, те да би у току дана могла да уследи испорука купљене опреме.
Јевтић је навео да на плану унапређења услова за туризам предстоји још добрих резултата, а да је један од њих и уређење плаже у центру Малог Зворника, као и уређење прилаза језеру у селима и да следи наставак активности на овом плану, као и да је најављена изградња брзе саобраћајнице веома значајна и због тога што ће сигурно утицати на повећање броја туристичких посета општини Мали Зворник.
Он је подсетио одборнике да је за потребе чишћења површине Зворничког језера набављено комбиновано возило амфибија и да је председник Александар Вучић, приликом недавне посете општини Мали Зворник, обећао набавку машине која ће додатно помоћи у раду на уклањању отпада из језера.
Јевтић је навео да је веома значајна набавка нових возила и машина за Јавно комунално предузеће „Дрина“, које је захваљујући новој опреми веома добро оспособљено за рад, те да је након куповине амфибије уведена комерцијална услуга чишћења површине језера.
За Програм заштите животне средине средства у буџету ребалансом увећана су за око 1.950.000 динара.
План средстава за урбанизам и просторно планирање од 20.965.000 динара увећан је за 7.500.000 динара и користиће се за израду пројектне документације за изградњу мреже водоснабдевања примарног водовода 2. висинске зоне у Радаљу, у дужини од 15 километара.
У оквиру издвајања за комуналне делатности, за решавање проблема водоснабдевања на територији општине Мали Зворник планирано је 2 милиона динара.
За субвенције у овој области планирано је 7.745.000,00 динара.
Наведена средства у односу на предходни план увећана су за 2.945.000 динара, на име текуће субвенције за покривање трошкова снабдевања грађана пијаћом водом, као и израду пројектне документације.
Он је навео да су средства за пројектовање увећана ради припреме документације будући да постоји могућност да држава осим реконструкције градског и приградског водовода у Малом Зворнику, помогне побољшање водоснабдевања у 2. и 3. висинској зони у Радаљу и на деоници Цулине – Велика Река.
Јевтић је навео да руководство општине размишља и о изградњи новог базена у насељу Виле, ради обезбеђивања довољне количине воде за све кориснике, иако лично сматра да ће се самом реконструкцијом градског и приградског водовода добити много и да ће се губици воде у том случају драстично смањити.
Председник општине навео је да су изменом одлуке о буџету за 2024. годину увећана и средства за вожење воде цистерном корисницима, те да је у наредном периоду предвиђена појачана контрола трошења воде из система.
Говорећи о ширењу мреже уличне расвете, Јевтић је навео да на територији општине сада има три пута више сијалица него раније и да предстоји нова набавка и уградња светиљки.
Он је објаснио да је рад уличног осветљења поново рестриктиван због великих трошкова електричне енергије који настају када је комплетно осветљење током читаве ноћи укључено, као и да је осветљење поред државног пута непрекидно укључено због евентуалног присуства миграната.
У наставку 5. редовне седнице Скупштине општине Мали Зворник усвојен је Кадровски план општинске управе, који је претходно образложила начелница општинске управе, Маризела Андрић, рекавши да нови Кадровски план, односно измене Кадровског плана скупштина општине увек усваја када и ребаланс буџета или када усваја нови буџет.
Она је овом приликом објаснила зашто је број радника у Кадровском плану већи у односу на број радника који је исказан, рекавши да је то резултат пројекта „Унапређење доступности услуга грађанима и привреди кроз бољи функционално-организациони оквир општинске управе у којем је општина Мали Зворник учествовала 2023. и 2024. године, на основу уговора са Министарством државне управе и локалне самоуправе Републике Србије, уз финансијску подршку Владе Швајцарске.
Андрић је рекла да је у оквиру пројекта рађена анализа рада општинске управе и акти на којима се заснива рад општинске управе, као и учинак рада општинске управе и то све у трајању од око годину дана, у сарадњи са руководиоцима општинске управе.
На основу тога од Министарства државне управе и локалне самоуправе добијени су предлози одређених аката, као и на који начин би општинска управа требало да буде организована.
Она је навела да је овај Кадровски план већ у априлу био на седници општинског већа, по захтеву из министарства, због завршетка пројекта, али на скупштни није, иако је у међувремену било одржаних седница, пошто закон налаже да се скупштина о кадровском плану изјашњава искључиво поводом усвајања одлуке о буџету.
По новом Кадровском плану, Општинска управа би у 2024. години требало да има 52 службеника, 5 намештеника, у Општинском правобранилаштву 2 извршиоца, 3 запослена на одређено време у Кабинету председника општине и помоћника председника.
Андрић је навела да фактичко стање није ни близу тог броја и вероватно неће ни бити, додајући да тренутно има 33 службеника, 3 намештеника и 2 лица у Општинском правобранилаштву и то су подаци од априла, који се у међувремену нису мењали.
Према подацима које је навела, од прошле године, закључно са 27. септембром 2024. године, 3 лица су отишла у старосну пензију, а 2 лица су засновала нови радни однос.
Она је истакла да је општинска управа константно, из године у годину, у минусу са бројем запослених и додала да је тренутно расписан јавни позив за два радна места и да се нада да ће убудуће надлежни одобрити запошљавање у општинској управи, пошто, како је навела, општина стално шаље захтеве надлежном министарству за сагласности за нова запослења.
Начелница општинске управе истакла је да општина функционише на најминималнијем броју запослених, при чему сваки запослени ради по три реферата и да је јако тешко када неко од запослених оде на одмор или боловање.
Предлог Одлуке о усвајању Плана детаљне регулације за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода на катастарској парцели број 1533/3, у катастарској општини, (КО) Брасина, усвојен је након излагања представнице обрађивача, предузећа „Урбо план“, из Чачка, Зорице Сретеновић, дипломираног инжењера архитектуре, која је образложила документ, наводећи, између осталог, да је предложени план прошао комплетну процедуру која претходи његовом усвајању од стране скупштине општине, с циљем стварања услова за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода које треба да прихвати отпадне воде са територија месних заједница Доња Борина и Брасина.
Одборници Скупштине општине Мали Зворник усвојили су на седници у петак, 27. септембра, и Извештај стручне комисије за праћење реализације мера енергетске санације o реализованим активностима програма за енергетску санацију породичних кућа и станова на територији општине Мали Зворник за 2022/2023. годину, који је претходно образложио руководилац Одељења за привреду, инспекцијске послове, урбанизам и обједињену процедуру Општинске управе Мали Зворник, Зоран Бркић.
Он је рекао да је Министарство енергетике Републике Србије за спровођење 9 мера енергетске санације у домаћинствима у протеклој години општини Мали Зворник определило 15.000.000 динара, док је локална самоуправа из сопсвеног буџета за ове намене издвојила 4.500.000 динара.
На јавни позив за извођача радова јавило се 13 привредних субјеката, док је од стране грађана стигло 63 пријаве, које су се углавном односиле на мере за суфинансирање замене столарије на објектима, набавку и и нсталацију котлова на природни гас или биомасу, грејача простора или замену постојећих грејача простора ефикаснијим за породичне куће и станове, као и за набавку и постављање материјала за термичку изолацију испод кровног покривача за породичне куће.
Укупна вредност изведених радова и реализованог програма износи око 17.127.000 динара.
Након ове тачке дневног реда, уследило је разматрање тромесечног извештаја Јавног комуналног предузећа „Дрина”, Мали Зворник, о реализацији Програма пословања за период од 1. јануара до 30. јуна 2024. године и Извештаја о раду и финансијском пословању за период од 1. јануара до 30. јуна 2024. године, као и усвајање Предлога одлуке о додели текуће и капиталне субвенције ЈКП „Дрина”, Мали Зворник, разматрање Одлуке Надзорног одбора Јавног комуналног предузећа „Дрина”, Мали Зворник, о усвајању измене и допуне Програма пословања ЈКП „Дрина”, Мали Зворник, за 2024. годину и Одлуке Надзорног одбора Јавног комуналног предузећа „Дрина”, Мали Зворник, о усвајању измене и допуне Посебног програма коришћења средстава и субвенција из буџета општине Мали Зворник за 2024. годину.
Предлоге је детаљно образложио директор ЈКП „Дрина“, Драган Крстић, наводећи, између осталог, да је ово предузеће у наведеном периоду пословало позитивно и остварило добит од 98.000 динара и приход од 75.922.000 динара, док остварени расходи предузећа у истом периоду износе 75.824.000 динара.
Трошкови запослених износе 37.822.000 динара, од чега највећи део спада у зараде.
У ЈКП „Дрина“ ради 54 запослених, од чега 48 на неодређено време, 6 на одређено време и 1 запослени који је ангажован по уговору о привременим и повременим пословима.
Директор ЈКП „Дрина“ навео је да се субвенције исплаћују у складу са Посебним програмом коришћења средстава и субвенција из буџета општине М.Зворник.
Укупнан износ исплаћене субвенције у периоду од 01. јануара до 30. јуна 2024. године износи 5.287.000 динара, од тога 3.500.000 динара на на име субвенционисања дела трошкова снабдевања енергентима, 987.000 динара на име снабдевања грађана пијаћом водом из цистерни, 200.000 динара на име субвенционисања дела цене комуналних услуга породицама са тешко оболелим чланом породице и 600.000 динара за набавку даске за чишћење снега.
Он је навео и то да је ребалансом буџета општине за 2024. годину предвиђено повећање субвенције за снабдевање грађана водом за пиће за 1.500.000 динара, те да је укупно за ову намену предвиђено 2.500.000 динара, због изузетно сушног периода и да је ЈКП „Дрина“ 97 посто предвиђене количине воде већ извезло корисницима.
Крстић је информисао одборнике да је изградња водовода у Амајићу већим делом приведена крају и да је одређен број корисника добио прикључак на мрежу, укуључујући и зграду основне школе у овом селу, да у наредном периоду следи прикључење још 25 корисника, као и изградња додатног дела трасе у дужини од километар, због нових корисника заинтересованих за прикључење, те да је за пројектовање наставка водовода предвиђено 840.000 динара.
Одборници Скупштине општине Мали Зворник подржали су и сет од пет предлога одлука који се односе на покретање поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности ради изградње различите комуналне инфраструктуре.
Усвојени су: Предлог Одлуке о покретању поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности у КО Радаљ, ради изградње мреже водоснабдевања – примарног водовода друге висинске зоне насеља Радаљ, у дужини од 15 km и ширини појаса 20 m; Предлог Одлуке о покретању поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности у КО Радаљ, ради изградње мреже водоснабдевања треће висинске зоне насеља Радаљ, у укупној дужини од 9544,00 метра и ширини појаса 20 метара; Предлог Одлуке о покретању поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности у КО Цулине, КО Велика Река и КО Читлук, ради изградње мреже водоснабдевања деоница од Цулина до Велике Реке; Предлог Одлуке о покретању поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности у КО Сакар, ради изградње насељске саобраћајнице у Сакару, регулисања потока у засеоку Шахмановићи и изградње фекалне канализације у насељу Сакар, као и Предлог Одлуке о покретању поступка утврђивања јавног интереса за административни пренос непокретности у КО Мали Зворник, ради уређења простора око споменика на платоу испред занатског центра Пл1 у Малом Зворнику.
Предложене одлуке образложио је општински правобранилац, Марко Лукић, рекавши да је општина Мали Зворник наставила са реализацијом планске документације, тачније са плановима детаљне регулације за одређене катастарске општине.
Обзиром да је, како је рекао, након посете министра Дарка Глишића одређен приоритет реализације, тим редоследом ће бити и решавани имовински односи.
Како општина није могла на други начин да реши имовинске односе са власницима катастарских парцела преко чијих парцела је планирана изградња одређене инфраструктуре, у зависности од врсте послова који се спроводе, принуђена је да спроведе поступак експропријације, потпуне или непотпуне, односно административног преноса непокретности тако што је неопходно да Влада Републике Србије утврди јавни интерес, због чега општина Мали Зворник покреће поступак утврђивања јавног интереса у неколико катастарских општина.
У оквиру дискусије о предложеним одлукама које се односе на покретање поступка утврђивања јавног интереса за експропријацију и административни пренос непокретности ради изградње комуналне инфраструктуре, председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић, рекао је да наведени поступак представља законску процедуру која онемогућава појединце да праве проблем и коче реализацију инфраструктурних пројеката, недајући неопходне сагласности за решавање имовинских односа на парцелама и упутио молбу свим грађанима да увек помогну у оваквим ситуацијама и да не коче изградњу инфарструктуре.
Одборници локалног парламента у Малом Зворнику подржали су овом приликом и Предлог Одлуке о оснивању Привредног друштва за иновациону делатност Регионални иновациони стартап центар Мали Зворник д.о.о. Мали Зворник.
У одлуци је наведено да ће до именовања директора Друштва, дужност директора у својству вршиоца дужности директора обављати Марина Глигоревић, дипломирани менаџер у ловном туризму.
На седници је усвојен и Предлог Одлуке о ослобађању грађана од плаћања накнаде за прикључење на мрежу система даљинског грејања и других питања, за све који захтев за прикључење на топловод поднесу до 10. октобра текуће године, уз обавезу да остану на мрежи система даљинског грејања најмање 2 године.
Предлог наведене одлуке образложио је директор ЈКП „Дрина“, Драган Крстић, наводећи, између осталог, да је ослобађање грађана од плаћања прикључка на даљинско грејање пракса у раду која се у општини Мали Зворник примењује већ неколико година и која омогућава значајне уштеде грађанима.
У предлогу одлуке наведено је да власници стамбених и пословних објеката плаћају трошкове радова и материјала за прикључење према важећем ценовнику, као и да су дужни да уграде опрему за мерење, расподелу и регулисање потрошње.
Усвајањем Предлога Одлуке о броју и висини студентске стипендије за школску 2024/2025 годину, одборници су подржали исплату студентске стипендије за школску 2024/2025. годину за 20 студената са територије општине Мали Зворник.
Месечни износ стипендије износи 12.000,00 динара.
Стипендије за текућу школску годину биће исплаћиване у десет једнаких месечних рата, након закључења Уговора о стипендирању.
На основу наведене Одлуке, Комисија за доделу стипендија расписаће конкурс за доделу стипендија за школску 2024/2025. годину и међу пријављеним кандидатима, по спроведеном поступку и рангирању, извршиће избор 15 студената који су уписали једну од година основних студија у трајању од најмање четири године, односно за које је законом предвиђено да имају збир од 240 ЕСПБ (Европски систем преноса бодова), или мастер академских студија и 5 студената који су уписали једну од година основних студија, за које је законом предвиђено да имају збир од 180 ЕСПБ, од друге до последње године студија и којима ће се доделити стипендије, у складу са Правилником о стипендирању студената.
У оквиру 17. тачке дневног реда, коју је образложила предствница службе за послове евиденције и управљања имовином Општинске управе Мали Зворник, Милица Живановић, одборницима је предочено да се наставља оглашавање спровођења поступка прикупљања писмених понуда за отуђење непокретности из јавне својине општине Мали Зворник – стамбеног објекта са земљиштем за редовну употребу, на катастарској парцели 365/8, у КО Будишић, према последњој утврђеној умањеној цени.
На 5. редовној седници Скупштине општине Мали Зворник усвојен је и Предлог Правилника о изменама и допунама Правилника о суфинансирању мера енергетске санације породичних кућа и станова у оквиру пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане Србије”, који је претходно образложио руководилац Одељења за привреду, инспекцијске послове, урбанизам и обједињену процедуру општинске управе Мали Зворник, Зоран Бркић, наводећи да је до измена поменутог правилника дошло последично због измена правила дефинисаних у уговору између Међународне банке за обнову и развој и Републике Србије, које се односе на потребу израде одређене техничке документације за сваку меру енергетске санације према важећој законској регулативи.
Одборници Скупштине општине Мали Зворник на 5. редовној седници позитивно су се изјаснили и о преосталим тачкама дневног реда.
До краја заседања усвојено је више предлога решења, међу којима су: Предлог Решења о измени и допуни Решења о именовању директора Туристичке организације општине Мали Зворник; Предлог Решења о образовању Комисије за доделу стипендија студентима са територије општине Мали Зворник; Предлог Решења о именовању председника и чланова Управног одбора Библиотеке „17. септембар” Мали Зворник; Предлог Решења о именовању председника и чланова Надзорног одбора Библиотеке „17. септембар” Мали Зворник; Предлог Решења о именовању председника и чланова Управног одбора Центра за социјални рад „Мали Зворник”; Предлог Решења о именовању председника и чланова Надзорног одбора Центра за социјални рад „Мали Зворник”; Предлог решења о разрешењу два члана Школског одбора Средње школе Мали Зворник; Предлог Решења о именовању члана Школског одбора Средње школе Мали Зворник; Предлог Решења о разрешењу члана Школског одбора Основне школе „Никола Тесла” Велика Река и Предлог Решења о именовању два члана Школског одбора Основне школе „Никола Тесла” Велика Река.
„Lotel Media Group“ Лозница/Љ.Ристановић