02.02.2018. godine
Predsednik opštine Mali Zvornik Zoran Jevtić i narodni poslanik Slobodan Birmančević iz Šapca juče su sa investitorima iz Rusije, zainteresovanim za ulaganje u razvoj banjskog turizma, obišli hotele u Radaljskoj Banji i razgovarali o mogućnostima unapređenja smeštajnih kapaciteta. Ranije u toku dana predsednik Jevtić sastao se i sa potencijalnim investitorima iz Turske, koji su voljni da u Malom Zvorniku pokrenu tekstilnu proizvodnju i zaposle oko 400 radnika.
Povodom ovih važnih poseta, predsednik Jevtić podsetio je javnost da je 2018. godina u Malom Zvorniku prepoznata kao godina zapošljavanja, tačnije godina značajnog pokretanja privrede, te da su u tom smislu upriličeni jučerašnji susreti sa potencijalnim stranim investitorima. Prema njegovim rečima, investitor iz Rusije zainteresovan je za kupovinu hotela u Radaljskoj Banji, dok bi, ukoliko dođe do dogovora i saradnje, jedna turska kompanija proizvodnju tekstila pokrenula u objektu nekadašnje pilane „Novo Gučevo“ u Malom Zvorniku.
„Juče je bio važan dan za Mali Zvornik. Imali smo susrete sa dva značajna strana investitora i nadamo se da će, nakon razgovora i uslova koje smo im ponudili, uskoro doći do dogovora i saradnje“, rekao je Jevtić , dodajući da je u kontakt sa potencijalnim investitorima stupio preko naših državnih institucija, u okviru najavljene pomoći i podrške u oblasti pokretanja privrede u opštini Mali Zvornik.
On je istakao da opština Mali Zvornik već više od godinu intenzivno radi na stvaranju uslova za unapređenje turizma u Radaljskoj Banji, te da su u tom cilju izrađeni neophodni planski dokumenti. Prošle godine urađen je i prezentovan javnosti Elaborat o potencijalima banje Radalj. Nakon toga, kao logičan nastavak rada u toj oblasti, opština je finansirala izradu Plana razvoja turizma Radaljske Banje, koji je ovih dana završen i definiše ključne pravce rada na uređenju i izgradnji Radaljske Banje.
Susretu sa investitorima iz Rusije prisustvovala je i predstavnica stručne konsultantske firme CTD3 iz Beograda, Svetlana Dragić, koja je radila na pripremi navedenog dokumenta i koja im je ovom prilikom predočila plan razvoja turizma Radaljske Banje, ističući da on, pored ostalog, predviđa izgradnju modernog rehabilitacionog centra, vizitorskog centra, banjskog parka, ribarskog sela, omladinskog sela, auto kampa, sa pratećom infrastrukturom, restorana, parkinga i drugih sadržaja, koji bi Radaljskoj Banji dali odlike savremenog turističkog mesta.
Jevtić je naveo da opština finansira i najnoviju proveru karakterstika i kvaliteta vode na izvorima u Radaljskoj Banji, te da je u pogledu daljeg rada spremna da ozbiljne investitore u potpunosti podrži i, u skladu sa zakonom, uradi sve što je potrebno kako bi omogućila brži razvoj Radaljske Banje.
„Zanteresovani smo za svaki vid saradnje koji doprinosi cilju, a to je da banju Radalj što pre uredimo i ponudimo turistima. Opština Mali Zvornik spremna je da sa ozbiljnim investitorom uđe u javno privatno partnerstvo i na taj način podstakne i ubrza razvoj banje“, objasnio je Jevtić i dodao da će razvoj banjskog turizma omogućiti nova radna mesta i građanima pružiti priliku za ostvarivanje dodatnih prihoda, kroz različite delatnosti koje će moći da se razvijaju.
Vezano za moguće pokretnje tekstilne proizvodnje u Malom Zvornikku, u saradnji sa zainteresovanim investitorom iz Turske, Jevtić je rekao da je za otvaranje pogona tekstilne proizvodnje u objektu nekadašnje pilane „Novo Gučevo“, neophodno da opština izvrši otkup placa i objekata na površini od oko 5000 m2, kako bi ih ustupila potencijalnom investitoru. On je saopštio da je taj posao vrlo izvestan i da će opština rebalansom budžeta obezbediti sredstva za kupovinu prostora i proširenje industrijske zone u Malom Zvorniku.
Prema Jevtićevim rečima, osim navedenog prostora, opština će u narednom periodu raditi i na otkupu novih parcela i kontinuiranom proširenju i uređenju industrijske zone, koju će moći da ponudi investitorima. Osim toga, razvoj privrede u Malom Zvorniku opština će i dalje podržavati kroz program podsticanja zapošljavanja, za šta je, kroz različite vidove davanja, u 2018. godini budžetom planirano 18 miliona dinara.
Ljiljana Ristanović
{gallery}/2018/2018-02-02_investitori{/gallery}