Opština pozvala državne institucije da pomognu u rešavanju problema
Rukovodstvo opštine Mali Zvornik zatražilo je pomoć nadležnih državnih institucija u rešavanju pravno-imovinskih problema koji koče razvoj Radaljske banje, mesta koje je sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka imalo, kako meštani tvrde, više posetilaca nego stanovnika i bilo jedna od omiljenih destinacija domaćih i stranih turista.
Smeštena u podnožju planine Jagodnje, na polovini puta između Malog Zvornika i Krupnja, ova banja prava je mala oaza mira i tišine u netaknutoj prirodi, sa odličnim uslovima za odmor i rekreaciju.
Pogodnosti i potencijale koje banja Radalj ima lokalna samouprava želi i namerava da iskoristi kako bi oživela banjski turizam u opštini, vratila joj stari sjaj i omogućila dalji razvoj banje, kao modernog lečilišta i turističkog mesta.
U tom cilju opština je pokrenula niz procedura i donela većinu neophodnih planskih akata, a spremna je i da podrži investitore koji žele da ulažu u razvoj banje.
Ipak, sve to nije dovoljno, budući da glavni problem koji koči razvoj banje nije u mogućnosti sama da reši.
On se ogleda u tome što su izvori lekovitih termomineralnih voda ove banje već dugi niz godina uzurpirani, izgradnjom hotela devedesetih godina prošlog veka na tri postojeće bušotine, koje predstavljaju državno dobro.
Predsednik opštine, Zoran Jevtić, u izjavi datoj medijima protekle sedmice, detaljno je objasnio probleme sa kojima je suočena lokalna samouprava u želji i nemoći da sama reši problem zauzetih izvorišta lekovitih voda Radaljske banje, koje su osnov za razvijanje banjskog turizma u ovom mestu.
On je naveo da je plac mesne zajednice na kojem se nalaze izvorišta lekovitih banjskih voda devedesetih godina prošlog veka postao privatno vlasništvo, da je ubrzo nakon toga usledila izgradnja hotela iznad buština, te da su se kasnije, vremenom, samo nizali i umnožavali propusti i problemi, koji danas onemogućavaju lokalnu samopravu da razvija banju.
Hotel „Izvor“ u Radaljskoj Banji, sagrađen na izvorima lekovite vode, u vlasništvu je privatnog preduzeća „Stens-Turs“ iz Radalja i već dve godine ne radi.
Zbog lošeg poslovanja, preduzeće duguje brojnim poveriocima, koji čekaju da naplate svoja potraživanja.
„Lokalna samouprava želi da radi i ulaže u oživljavanje i razvoj banje, ali u ovoj situaciji to nije moguće“, rekao Jevtić, istakavši da postoje mnogi domaći i strani investitori, koji su takođe voljni da ulažu u banju, ali da je uzurpacija izvora glavni problem.
Zato je opština Mali Zvornik od državnog pravobranilaštva Republike Srbije zatražila da se uključi i pomogne u rešavanju navedenog problema.
„Nemoćna da sama nešto preduzme i reši po ovom pitanju, lokalnoj samoupravi ostalo je da ukaže na probleme i pozove nadležne da reaguju i omoguće rešavanje ovog slučaja“, kaže Jevtić, ističući da je opština spremna da pruži svu neophodnu saradnju i podršku nadležnim organima i da ih poziva da što hitnije reaguju.
I stanovnici ovog sela pozvali su državu da pomogne u rešavanju imovinskih i pravnih odnosa na izvorištima lekovitih voda banje Radalj i omogući da banja nastavi da živi i ponovo dočekuje turiste.
Mnogi meštani zahvaljujući turizmu i delatnostima koje su živele od ove privredne grane, izdavanju smeštajnih kapaciteta, prodaji sopstvenih poljoprivrednih proizvoda, meda, voća, povrća, suvenira, kao i usluga, napravili su kuće, razvili domaćinstva, odgajili i odškolovali decu.
Neretko sa posetiocima koji su nekada dolazili u Radaljsku banju domaćini su razvili i neguju prijateljstva, pa bi se, kako kažu, posete i dolasci lako obnovili i nastavili kad bi banja oživela.
Međutim, danas u Radaljskoj banji ne radi ni prodavnica, a i stanovnika je sve manje.
Osim pomenutog hotela „Izvor“, u neposrednoj blizini je drugi hotel, koji takođe ne radi.
Reč je o objektu koji je svojevremeno izgradila Hidroelektrana „Zvornik“ i koji je devedesetih godina prošlog veka privatizovan.
Hotel je u veoma dobrom stanju, budući da je većim delom obnovljen i rekonstruisan.
Za razliku od susednog hotela „Izvor“, pomenuti objekat u arhitektonskom smislu i estetski odgovarajuće je uklopljen u prirodni ambijent banje Radalj.
Radaljska banja od davnina i nadaleko poznata je po izvorima lekovitih termomineralnih voda, pogodnih za prevenciju i lečenje reumatskih, očnih i drugih oboljenja.
Bogata je sumporom i kao takva veoma slična lekovitoj vodi susedne Banje Koviljače.
Pokrenuto plansko uređenje Radaljske banje
Opština Mali Zvornik pokrenula je niz procedura i aktivnosti za plansko uređenje Radaljske banje, s ciljem da omogući njen dalji razvoj i stvori uslove da u budućnosti i zvanično dobije status banje.
Deo planskih dokumenata je završen i oni jasno pokazuju mogućnosti razvoja banje Radalj kao modernog lečilišta i turističkog mesta.
Lokalna samouprava finansirala je najpre izradu Elaborata analize potencijala Radaljske banje, koji je dao jasnu sliku prirodnih uslova i aktivnosti koje je neophodno sprovesti, kako bi bili stavljeni u funkciju njenog razvoja.
Izrađen je i Plan razvoja turizma Radaljske banje, kojim je predviđena izgradnja mnoštva objekata koji bi joj dali odlike savremenog banjskog lečilišta i turističkog mesta, kao što je moderan rehabilitacioni centar, vizitorski centar i banjski park, uz povećanje i poboljšanje smeštajnih kapaciteta u hotelima i privatnim apartmanima.
Predviđena je i izgradnja ribarskog sela, omladinskog sela, auto kampa, sa pratećom infrastrukturom, restorana, parkinga i drugih sadržaja, koji bi je učinili primamljivom turistima.
Urađen je i Plan detaljne regulacije „Radaljska banja“, kao osnov svih daljih aktivnosti vezanih za razvoj i uređenje banje.
Ljiljana Ristanović