Na završnoj konferenciji Programa Exchange 5 opštini Mali Zvornik uručena je zahvalnica za učešće u Programu.
Zahvalnicu je u ime lokalne samouprave primio šef kabineta predsednika opštine, Zorana Jevtića, Mlađan Crkvenjaš.
Opština Mali Zvornik tokom 2019. i 2020. godine zajedno sa opštinama Bogatić i Vladimirci realizovala je projekat “Efikasno upravljanje javnom imovinom-iskorak ka bržem razvoju naših lokalnih samouprava“, odobren u okviru grant šeme Exchange 5 – Podrška lokalnim samoupravama.
Projekat je realizovan u okviru Programa Exchange 5, koji je finansirala Evropska unija iz alokacije za IPA 2014, a sprovelo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO), kao implementacionim partnerom.
Projektnim aktivnostima u opštinama Mali Zvornik, Bogatić i Vladimirci tokom godinu i po dana uspešne realizacije navedenog projekta uspostavljen je efikasan sistem upravljanja imovinom, kao preduslov za brži lokalni ekonomski razvoj na teritorijama ovih opština.
U Priručniku za upravljanje imovinom jedinica lokalne samouprave, izdatom po završetku Programa Exchange 5, ovaj projekat izdvojen je kao primer dobre prakse, jer su, među 18 projekata u okviru grant šeme, u opštinama Mali Zvornik, Bogatić i Vladimirci postignuti najbolji rezultati na angažovanju popisivača i utvrđivanju faktičkog stanja na terenu nepokretnosti u javnoj svojini.
Ključni rezultat projekta predstavlja formiranje posebnih organizacionih jedinica, u sve tri opštine, koje će i u narednom periodu biti odgovorne za upravljanje imovinom.
U skladu sa važećom zakonskom regulativom, usvojeni su setovi propisa koji treba da omoguće održivost projektnih rezultata i nakon završetka projekta.
Lokalne samouprave ojačale su kapacitete lokalnih službenika za upravljanje imovinom, nabavile računarsku opremu i softver za vođenje evidencije imovine, sprovele popis i ažurirale opštinsku evidenciju nepokretnosti u javnoj svojini, upisale podatke o opštinskoj imovini u Centralni registar koji vodi Republička direkcija za imovinu, te utvrdile tržišnu i knjigovodstvenu vrednost imovine i izradile projektno-tehničku dokumentaciju za ozakonjenje bespravno sagrađenih objekata javne namene, sa ciljem upisa prava javne svojine na njima.
Zahvaljujući ovom projektu, opštine su uspele da kreiraju evidenciju o kompletnoj nepokretnoj imovini koju poseduju, uključujući proveru fizičkog stanja objekata na terenu i procenu tržišne vrednosti za 110 objekata i 100 parcela u javnoj svojini, kao i unos ovih vrednosti u pomoćne knjige osnovnih sredstava budžeta opština.
Takođe, za ukupno 18 nelegalno sagrađenih objekata javne namene u ove tri opštine pokrenut je postupak ozakonjenja.
Projekat je koštao 193.198,28 evra.
Ljiljana Ristanović