Redovno 19. zasedanje Skupštine opštine Mali Zvornik održano je u ponedeljak, 31. oktobra.
Sednicom je predsedavao predsednik Skupštine opštine, Radovan Tadić.
Na dnevnom redu sednice ovog puta bilo je 15 tačaka.
Izveštaj o izvršenju budžeta opštine Mali Zvornik za period od 01. januara do 30. septembra 2022. godine usvojen je nakon obrazloženja od strane rukovodioca Odeljenja za računovodstvo i finansije Opštinske uprave Mali Zvornik, Milana Jevtića, koji je, između ostalog, naveo da su ukupni prihodi i primanja budžeta za period januar – septembar 2022. godine i preneta sredstva iz prethodne godine izvršeni u iznosu 570.557.486,34 dinara i čine ga izvršeni tekući prihodi i primanja u iznosu 438.005.586,34 dinara i neutrošena budžetska sredstva iz ranijih godina u iznosu od 132.552.000,00 dinara.
Prema njegovim rečima, procenat izvršenja tekućih prihoda i primanja budžeta opštine u prvih 6 meseci je 62,58 posto, odnosno 68,54 posto, ako se posmatraju ukupni prihodi sa suficitom.
Rashodi i izdaci budžeta opštine u izveštajnom periodu iznose 493.989.650,71 ili 59,34 posto u odnosu na ukupno planirane rashode, a izvršavani su uglavnom tekući rashodi i jedan broj investicija.
Na sednici je razmotren i usvojen i nacrt Odluke o četvrtim izmenama i dopunama odluke o budžetu opštine Mali Zvornik za 2022. godinu.
Prihodi i primanja budžeta opštine Mali Zvornik za tekuću godinu i preneta neutrošena sredstva iz predhodnih godina Odlukom o rebalansu planirani su u iznosu od 788.478.088 dinara i smanjeni su za 43.990.000 dinara u odnosu na predhodni plan.
Na osnovu podataka o ostvarenim prihodima i primanjima za period od januara do avgusta tekuće godine izvršene su određene korekcije prihoda.
Porez na imovinu planiran je u iznosu od 44.580.000 dinara.
U odnosu na prethodni plan prihodi po ovom osnovu uvećani su za 3.230.000 dinara.
U okviru ove grupe prihoda uvećani su i porezi na prenos apsolutnih prava na nepokretnosti i porezi na prenos apsolutnih prava na upotrebljena vozila jer je ostvarenje u posmatranom periodu veće u odnosu na prethodni plan.
Za donacije i pomoći od međunarodnih organizacija planirana su sredstva u iznosu od 797.661 dinara, što je za 400.000,00 dinara više u odnosu na prethodni plan, a osnov za povećanje je ugovor potpisan sa organizacijom „Helvetasˮ za finansiranje dva popisivača.
Na osnovu tekućih namenskih transfera od Republike Srbije, transfera od RIK-a i Ugovora o tekućem namenskom transferu potpisanim sa Ministarstvom za brigu o selu u iznosu od 7.000.000 dinara, Ugovora od tekućem namenskom transferu potpisanim sa Kabinetom ministra bez portfelja, zaduženog za inovacije i tehnološki razvoj, u iznosu 2.990.000 dinara i Ugovora potpisanog sa Nacionalom službom za zapošljavanje, filijala Loznica, očekuje se da će planirani transferi od drugih nivoa vlasti biti ostvareni u planiranom iznosu.
Na osnovu novog plana prihoda i primanja budžeta za 2022. godinu, planirani su i rashodi i izdaci budžeta.
U okviru rashoda, između ostalog, naknadom za socijalnu zaštitu iz budžeta, za sufinansiranje programa energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova ukupno je planirano 15.300.000 dinara.
Sredstva za projekat uređenja plaže u Sakaru umanjena su za 12.950.000 dinara i planirana u iznosu od 50.000 dinara, budući da je realizacija ovog projekta planirana u idućoj godini.
Nabavka amfibije za uređenje obale reke Drine i Zvorničkog jezera, vredne oko 19.000.000 dinara, takođe je odložena za sledeću godinu.
Predloženi rebalans budžeta detaljno je na sednici obrazložio predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić.
On je i ovog puta istakao da budžet opštine ne bi mogao biti planiran i realizovan u predviđenom obimu da ne postoji dobra konekcija lokalnih organa vlasti sa republičkim organima koji omogućavaju realizaciju većine projekata u opštini.
Predsednik opštine rekao je, između ostalog, da je odlukom Skupštine opštine Mali Zvornik roditeljski dodatak u 2022. godini povećan na 100.000 dinara za svako novorođene dete i da roditelji za svaku bebu dobijaju poklon paket od opštine sa osnovnim stvarima neophodnim po rođenju deteta, da su sredstva u budžetu za te namene uvećana za 2.000.000 dinara, što je, prema njegovim rečima, naišlo na dobar prijem kod građana, te da je nakon uvođenja ovih i drugih mera populacione politike primetan blagi porast broja novorođene dece u opštini.
Govoreći o planiranim ulaganjima, Jevtić je, između ostalog, naveo da će opština izdvojiti oko 3.000.000 dinara za nastavak rekonstrukcije i opremanja Podzemnog grada Karađorđevića i uređenje crkve u okviru objekta, te da je za ove namene od Ministarstva turizma Republike Srbije u tekućoj godini dobijeno oko 6.200.000 dinara.
On je naveo i to da je opština izdvojila novih 20.000.000 dinara za nastavak radova na arheološkom lokalitetu Orlovine, za nova iskopavanja, konzervaciju postojećih nalaza, uređenje prilaza lokalitetu i pripremu neophodne projektno – tehničke dokumentacije, dodajući da sve aktivnosti vezane za navedeni lokalitet obavlja u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva, te da će deo sredstava za predstojeće radove na uređenju pešačke staze, vidikovaca i Info centra pokušati da obezbedi preko programa EU PRO PLUS, koji podržava projekte u oblasti izgradnje poslovne infrastrukture.
Prema rečima predsednika opštine, u oblasti rada na unapređenju lokalne turističke ponude u planu je i intenziviranje aktivnosti za oživljavanje Radaljske banje, koje podrazumevaju pronalaženje investitora za izgradnju smeštajnih kapaciteta za goste i kreiranje odgovarajući sadržaja privlačnih za posetioce.
Jevtić se u svom izlaganju povodom rebalansa budžeta dotakao i teme vodosnabdevanja i funkcionisanja JKP „Drina“, navodeći da još uvek nije u potpunosti zadovoljan radom ovog preduzeća, iako je u poslednjih nekoliko meseci mnogo toga promenjeno na bolje.
On je rekao da i dalje primećuje otpor kod pojedinih radnika zaposlenih na rukovodećim mestima da postojeće navike u poslovanju zamene novim, koje doprinose efikasnijem funkcionisanju.
Predsednik opštine je rekao da su evidentni gubici vode na mreži koji ukazuju na potencijalnu nelegalnu potrošnju, te da su, radi sprečavanja ovakvih pojava, ostvarivanja ušteda i bržeg otklanjanja kvarova, nabavljeni protokomeri i savremeni vodomeri sa daljinskim očitavanjem i istakao da se, iz njemu nepoznatih radova, kasnilo sa ugradnjom ovih uređaja, ali da očekuje da će vrlo brzo nakon ugradnje dati očekivane rezultate.
On je Javnom komunalnom preduzeću zamerio i sporost u radu na puštanju u funkciju novog vodovoda u Donjoj Trešnjici, najavljujući da ukoliko ne bude uspelo da početkom sledeće godine privede kraju potrebne procedure, da će opština preuzeti na sebe da pronađe izvođača koji će osposobiti i pustiti u rad novi vodovod, napominjući da je dalje odugovlačanje ovog posla nedopustivo i nekorektno prema građanima.
Predsednik opštine obrazložio je i amandman koji je podneo na predlog Odluke o 4. izmenama i dopunama Odluke o budžetu za 2022. godinu, navodeći da se on tiče povećanja mase sredstava u budžetu za zarade zaposlenih u iznosu od 5.964.110 dinara, radi obezbeđivanja plata za radnike Predškolske ustanove „Crvenkapa“ zaposlene u novoizgrađenom vrtiću u Donjem Naselju, koju je na zahtev opštine Mali Zvornik odobrilo Ministarstvo finansija.
Odgovarajući na pitanja odbornika postavljena u okviru diskusije o predlogu 4. rebalansa opštinskog budžeta, prilikom koje je odbornik Miloš Milić govorio o potrebi pokretanja turizma u Radaljskoj Banji, iznoseći konkretne predloge za aktivnosti u ovoj oblasti, zatim o neophodnosti kontrolisanja vode koja nije u sistemu kojim upravlja JKP „Drina“, ali je ipak, prema njegovim rečima, građani koriste za piće i druge potrebe u javnim ustanovama, uključujući i decu u školama, te zatražio da opština pozove upravljača puteva da preduzme sve što je neophodno i pripremi puteve u Radalju i ostalim mesnim zajednicama za predstojeći zimski period, predsednik opštine, Zoran Jevtić, rekao je da deli mišljenje sa njim u pogledu većine izlaganja, navodeći da je slučaj Radaljske Banje kompleksan, da je opština pokrenula niz procedura za koje je nadležna za rešavanje ovog pitanja i pozvao ga da dođe u njegov kabinet i predoči mu detaljno predloge i podatke koje ima, a koji mogu doprineti oživljavanju turizma u Radaljskoj Banji.
Jevtić je rekao da se slaže i u pogledu predloga za kontrolisanje vode na izvorištima koja nisu u sistemu vodovoda kojim upravlja JKP „Drina“ o kojima je odbornik Milić govorio i uopšte o potrebi poboljšanja vodosnabdevanja i boljeg iskorišćenja postojećih potencijala za vodosnabdevanje u Radalju i da će opština i na ovom planu nastaviti sa aktivnostima s ciljem postizanja odgovarajućih rešenja, kao i u pogledu pripreme puteva za zimske uslove.
U nastavku sednice, nakon razmatranja predložene Odluke o usvajanju Strategije bezbednosti saobraćaja na putevima opštine Mali Zvornik sa akcionim planom za period od 2021. do 2025. godine, odlučeno je da izjašnjavanje odbornika o ovoj tački bude odloženo za decembarsko zasedanje lokalnog parlamenta.
Podršku odbornika dobio je Izveštaj o radu Predškolske ustanove „Crvenkapaˮ Mali Zvornik za radnu 2021/2022 godinu, kao i Plan rada Predškolske ustanove „Crvenkapaˮ Mali Zvornik za radnu 2022/2023 godinu.
Dokumente je prethodno obrazložila direktorka ustanove, Olga Spasojević, koja je, između ostalog, navela da je Predškolska ustanova „Crvenkapaˮ u izveštajnom periodu sa uspehom realizovala pripremni predškolski program i celodnevni boravak za decu, uključujući i rad sa decom u igraonicama u svim mesnim zajednicama i istakla da su zahvaljujući izgradnji novog vrtića u Donjem Naselju i proširenju smeštajnih kapaciteta sva deca koja su konkurisala za prijem primljena u ustanovu.
Na 19. redovnoj sednici Skupštine opštine Mali Zvornik usvojen je i predlog Odluke o izmeni i dopuni Odluke o izradi Plana detaljne regulacije na lokalitetu Crvene stene u Katastarskoj opštini Budišić u opštini Mali Zvornik i Odluka o izmeni i dopuni Odluke o izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na katastarskoj parceli broj u Katastarskoj opštini Velika Reka.
Obe odluke prethodno je obrazložio diplomirani građevinski inženjer Zoran Brkić, zaposlen u Opštinskoj upravi Mali Zvornik.
Povodom izlaganja odbornika Aleksandra Despotovića u okviru diskusije o predlogu Odluke o izmeni i dopuni Odluke o izradi Plana detaljne regulacije na lokalitetu Crvene stene u Katastarskoj opštini Budišić, koji je odbornicima i rukovodstvu lokalne samouprave predočio zabrinutost stanovništva u mesnoj zajednici Budišić u okolini čijih kuća je planirano otvaranje kamenoloma za eksploataciju kamena i potrebu da se sastanu sa predsednikom opštine u mesnoj zajednici radi razgovora na ovu temu o pitanjima koja ih muče i tiču se budućih stalnih miniranja i potresa usled rada kamenoloma, Brkić je odgovorio da su se odbornici ranije izjasnili o ovoj odluci, da je ovog puta predmet odlučivanja ispravljanje tehničke greške u postojećoj odluci, kao i da su pre donošenja pomenute odluke sprovedene sve procedure predviđene zakonom u ovom slučaju, uključujući i rani javni uvid u dokument u okviru kojeg su građani mogli da se informišu i iznesu svoje sugestije na uticaj na životnu sredinu, kao i na pomenuti plan.
On je naveo da će nacrt Plana detaljne regulacije na lokalitetu Crvene stene u Katastarskoj opštini Budišić uskoro biti javno dostupan mesec dana i da će građani ponovo imati mogućnost da se informišu detaljno o svemu i iznesu svoje sugestije, dodajući da bi na sastanku sa građanima, ukoliko bude organizovan, bilo korisno prisustvo predstavnika obrađivača dokumenta koji su stručni da daju odgovore na pitanja koja se tiču ove teme.
Predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić, između ostalog, rekao je da opština nema pravo da obustavlja procedure koje prate nameru investitora da otvori kamenolom i da građani prilikom javnog uvida u nacrt pomenutog Plana, koji predstoji uskoro, mogu izneti primedbe koje imaju, te da ih obrađivač mora uzeti u obzir i uvažiti ukoliko su opravdane.
Odbornici su usvojili i predlog Odluke o prenosu prava korišćenja bez naknade drvnih sortimenata sa nepokretnosti i to katastarskih parcela u katastarskim opštinama u Malom Zvorniku i Čitluku u javnoj svojini opštine Mali Zvornik.
Obrazlažući predlog ove odluke, predsednik opštine je rekao da se JKP „Drina“ obratilo lokalnoj samoupravi zahtevom za korišćenje drvnih sortimenata sa parcela opštine kako bi obezbedilo drvnu sečku neophodu za grejanje.
On je naveo da je lokalana samouprava spremna da podrži ovu ideju i da je to dobar način za obezbeđenje biomase potrebne za grejanje u trenutku kada vlada kriza energenata, dodajući da će razmotriti još neke mogućnosti za eksploataciju resursa kojima raspolaže opština.
Prema njegovim rečima, korišćenjem drvnih sortimenata sa parcela opštine biće ostvarene uštede, obezbeđeno uredno vraćanje kredita uzetog od nemačke KFW banke za izgradnju toplane, stabilnost rada preduzeća i izbegnuto poskupljenje grejanja za građane.
Predlog Pravilnika o načinu raspodele i obračunu troškova za isporučenu toplotnu energiju sa zajedničkog mernog mesta usvojen je od strane odbornika Skupštine opštine Mali Zvornik, uz obrazloženje predsednika Skupštine opštine Radovana Tadića koji je odbornike obavestio da je o predloženom Pravilniku nedavno održana javna rasprava i da je njegova suština uvođenje reda u ovoj oblasti i postizanje pravilnije i pravednije naplate zajedničke potrošnje, kako se ne bi dešavalo da određen broj stanara, koji čine većinu u Skupštini zajednice stanara, ne plaća zajedničku potrošnju, a oni koji su u manjini plaćaju.
On je naveo da pravilnik donosi nekoliko značajnih novina u ovoj oblasti, te da je jedna od njih to da će JKP „Drina“ u skladu sa Zakonom ubuduće odlučivati o plaćanju zajedničke potrošnje.
Predsednik opštine, Zoran Jevtić, rekao je da je JKP „Drina“ odgovorno za prethodni Pravilnik, da je i on donet na predlog ovog preduzeća i zatražio od rukovodilaca u JKP „Drina“ da sada, nakon usvajanja novog Pravilnika o načinu raspodele i obračunu troškova za isporučenu toplotnu energiju sa zajedničkog mernog mesta, prate situaciju i odmah reaguju kada uoče opravdano nezadovoljstvo građana.
Predsednik Skupštine opštine, Radovan Tadić, sugerisao je rukovodiocima u JKP „Drina“ da o svim novinama u vezi novog načina obračuna i naplate zajedničke potrošnje blagovremeno i detaljno izveste korisnike i ukoliko uoče potrebu Skupštini opštine dostave predloge za nove izmene Pravilnika radi postizanja što pravednije raspodele troškova za potrošnju toplotne energije.
Predlog Pravilnika o ličnom pratiocu deteta i učenika usvojen je uz obrazloženje direktorke Centra za socijalni rad, Biljane Kojić, koja je istakla potrebu za uvođenjem usluge ličnog pratioca za decu sa smetnjama u razvoju i uslovima za ostvarivanje prava na ovu uslugu, istakavši, između ostalog, da će o tome odlučivati odgovarajuća komisija na osnovu kriterijuma i bodovanja, pri čemu će biti uzet u obzir stepen invaliditeta deteta, zaposlenost roditelja i ostali faktori koji mogu uticati na odluku o potrebi za ličnim pratiocem deteta.
Ona je navela da je uvođenje usluge ličnog pratioca veoma bitno za roditelje dece sa smetnjama u razvoju, da znaju da imaju podršku lokalne samouprave, budući da naša opština, kao mala sredina, nema prihvatilišta za ovakvu decu niti udruženja preko kojih bi se borili za svoja prava.
U okviru tačke dnevnog reda posvećenoj temi u oblasti delovanja Centra za socijalni rad, na 19. sednici Skupštine opštine diskutovano je i o nedavnom nemilom događaju kada je usled spleta različitih okolnosti nesrećnim slučajem nastradao devetogodišnji dečak iz socijalno ugrožene porodice Ametović u Radalju.
Predsednik opštine obavestio je ovom prilikom odbornike o svemu što je lokalna samouprava preduzela da pomogne porodici pre i posle nesrećnog događaja, istakavši da je za članove porodice, koju čini troje maloletne dece i samohrani otac, obezbeđen adekvatan privremeni smeštaj u renoviranom stanu radaljske osnovne škole dok traju radovi na obnovi njihove porodične kuće, koju finansira opština Mali Zvornik sredstvima iz budžeta.
On je zatražio od Centra za socijalni rad i škole da brigu o deci podignu na viši nivo i neprekidno budu u kontaktu sa njima, budući da se o deci stara samo otac, čije zdravstveno stanje nije najbolje.
Članovi lokalnog palamenta složili su se i zaključili da je moralna obaveza svih u lokalnoj zajednici da podrže ovu porodicu i doprinesu pravilnom odrastanju, odgoju i uspešnom školovanju dece, da su u pitanju dobri učenici, koji pokazaju volju za obrazovanjem, te da bi svi u lokalnoj zajednici kao građani ubuduće morali da budu senzitivniji na ovakve pojave u svom okruženju i kao komšije, mimo institucija, pokažu više solidarnosti i inicijative za pomoć ugroženim sugrađanima pre nego što za to bude kasno.
Predlog Odluke o broju i visini studentskih stipendija za školsku 2022/2023 godinu usvojen je od strane odbornika Skupštine opštine nakon izlaganja pravnice Biljane Spasenović, iz Opštinske uprave Mali Zvornik, koja je obrazložila uslove pod kojima će biti dodeljene ovogodišnje stipendije studentima i proceduru dodele, istakavši da je opština Mali Zvornik opredelila sredstva za stipendije za ukupno 20 uspešnih studenata sa teritorije opštine Mali Zvornik, kojima će stipendije biti isplaćivane u 10 mesečnih rata, u iznosu od po 10.000 dinara.
U završnici redovnog 19. zasedanja lokalnog parlamenta u Malom Zvorniku odbornici su razmotrili i podržali dva predložena rešenja, predlog Rešenja o obrazovanju komisije za izradu godišnjeg Programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta i predlog Rešenja o imenovanju lokalnog saveta roditelja opštine Mali Zvornik.
„Lotel Media Group“ Loznica/LJ.Ristanović
Foto: Mali Zvornik Info