13.06.2017. godine
Radaljska Banja, nadomak Malog Zvornika, ima izuzetan turistički potencijal, potvrđuje analiza koju je sprovela stručna konsultantska firma Consulting Trade Development (CTD3) iz Beograda. Međutim, put do adekvatnog iskorišćenja potencijala i dobijanja zvaničnog statusa banje prilično je dug i zahteva prvenstveno zaštitu prostora od propadanja i planski razvoj. To je u najkraćem zaključak Elaborata analize potencijala i istražnih radova Banje Radalj, koji je juče u Radalju, predstavljen rukovodstvu opštine Mali Zvornik i lokalnoj javnosti.
Povodom prezentacije dokumenta o potencijalima Radaljske banje, čiju izradu je naručila i finansirala Opština Mali Zvornik, predsednik opštine Zoran Jevtić rekao je da je izrada dokumenta bila neophodna radi dobijanja jasne slike o mogućnostima koje pružaju prirodni uslovi u Radaljskoj Banji i aktivnostima koje treba preduzeti, kako bi oni konačno bili stavljeni u funkciju razvoja turizma u Malom Zvorniku.
„Opština Mali Zvornik na ovaj način kreće u proces uređenja Radaljske Banje. Krajnji cilj nam je da ona bude proglašena lečilištem. To je dug i komplikovan put, tokom kojeg ćemo, korak po korak, uređivati sve što je potrebno“, izjavio je Jevtić.
Prezentaciju elaborata o Radaljskoj banji, na čijoj pripremi je rađeno skoro godinu dana, održala je Svetlana Dragić, direktor i glavni arhitekta CTD3 iz Beograda. Ona je rekla da izrada ovog dokumenta predstavlja prvi korak u pravcu razvoja Banje Radalj, te da bi sledeći trebalo da bude izrada programa razvoja turizma.
Prema njenim rečima, u elaboratu o Radaljskoj Banji priložena je dokumentacija dobijena od 14 institucija. U pitanju su najnoviji, odnosno blagovremeno ažurirani podaci vezani za ovo područje.
Dokument sadrži podatke i o svim dosadašnjim istražnim radnjama sprovedenim na području Radaljske Banje, u cilju utvrđivanja karakteristika i kvaliteta vode. Analizama su utvrđena tri termalna izvora, pogodna za lečenje reumatoloških i degenerativnih oboljenja, od kojih jedan sa prosečnom izdašnošću od oko 5 l/s i temperaturom od 31 stepeni Celzijusa, što je idealno za korišćenje u balneološke svrhe, jednako za piće, kao i za kupanje.
Dragić je objasnila da dokument, pored ostalog, sadrži i preporuke na koji način treba raditi da se Radalj sukcesivno razvija kao banja i da je u tom smislu najznačajnija izrada Plana detaljne regulacije, koji definiše šta je i na kom mestu moguće graditi.
Veoma značajan segment u ovom poslu predstavlja i uređenje vodovodne i kanalizacione mreže u zoni izvorišta, kao i zaštita samog izvorišta, koja je neophodna kako bi se isključila mogućnost zagađenja.
Uz izgradnju odgovarajuće infrastrukture, turizam u Banji Radalj moguće bi bilo razvijati u više pravaca. Osim zdravstvenog turizma, na ovom području postoje prirodni potencijali za planinarenje, biciklizam, šetnje i pešačenje u prirodi, uz sakupljanje lekovitog bilja i šumskih plodova, ribolov, konjičke sportove i druge slične aktivnosti, rečeno je na jučerašnjem skupu u Radalju.
Anketa koja je u okviru analize prirodnih potencijala Radaljske Banje sprovedena među lokalnim stanovništvom pokazala je izuzetnu zainteresovanost stanovništva za bavljenje eko turizmom.
Ljiljana Ristanović
{gallery}/2017/2017-06-13_elaborat_radalj/{/gallery}