Mali Zvornik, 05.03.2020. godine 

Proizvodnja tekstila u Malom Zvorniku, koju, uz podršku Republike Srbije i lokalne samouprave, pokreće kompanija „Mydenim tekstil“ iz Istambula, počeće za oko mesec i po dana, tačnije do 20. aprila tekuće godine, saopšteno je u četvrtak, 05. marta, prilikom potpisivanja ugovora između investitora i opštine Mali Zvornik o preuzimanju poslovnog prostora u industrijskoj zoni u Donjem Naselju, namenjenog za rad fabrike.

U preduzeću će u startu biti zaposleno 100 radnika različitog nivoa obrazovanja, dok će preostalih 200 radnika, predviđenih za zaposlenje u prvoj fazi, biti angažovano u naredne dve godine.

Za potrebe rada fabrike, kompanija „Mydenim tekstil“ u narednih 20 dana u pogonu će postaviti oko 250 različitih mašina.

Prostor koji je lokalna samouprava dala u zakup investitoru na 25 godina, pod povoljnim uslovima, zauzima površinu od oko tri hektara, sa oko 8000 m2 poslovnog prostora.

Plac sa fabričkim halama investitor je dobio na korišćenje uz plaćanje mesečne rente, u iznosu od 1000 evra, i obavezu da u naredne dve godine zaposli 300 radnika, a nakon toga još 200.

Potpisivanju ugovora o davanju u zakup placa i poslovnog prostora u industrijskoj zoni u Donjem Naselju, koji je opština Mali Zvornik, uz podršku Republike Srbije, prethodno otkupila i uredila, prema potrebama investitora, prisustvovali su predstavnici opštinskog rukovodstva, na čelu sa predsednikom opštine Zoranom Jevtićem, direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije Branislava Simanić, predstavnici investitora iz Turske, kompanije „Mydenim tekstil“, zastupnik preduzeća Berat Išašir i njegov saradnik Stevan Višnjić, kao i predstavnici kompanije „Larmateks” iz Denizlija, kod Izmira, koja će biti partner fabrici „Maydenim” doo Mali Zvornik.

Predsednik malozvorničke opštine Zoran Jevtić rekao je ovom prilikom da je potpisivanje ugovora o izdavanju poslovnog prostora kompaniji iz Turske, da u njemu otvori fabriku tekstila i u naredne dve godine zaposli 300 radnika, važan događaj za opštinu Mali Zvornik i sve njene građane, te da predstavlja početak prve značajne investicije u opštini u poslednjih 50 godina.

Kao važnu novinu, on je naveo da su investitori voljni da u okviru fabrike urede obdanište za decu zaposlenih, u kojem bi mališani mogli da borave dok su roditelji na poslu, istakavši da je siguran da će ta mogućnost veoma obradovati buduće radnike, posebno zaposlene majke, koje se na taj način neće razdvajati previše od svoje dece, odnosno moći će da budu blizu njih, da ih u obdaništu ostave i u kratkom roku preuzmu, po završetku radnog vremena.

Jevtić je rekao da ga veoma raduje što su sa predstavnicima kompanije „Mydenim tekstil“ ovoga puta došli i predstavnici kompanije „Larmateks” iz Denizlija, takođe renomirane firme u oblasti tekstilne industrije u Turskoj, koji će u okviru fabrike raditi kao kooperanti, napominjući da su oni istovremeno i novi potencijalni investitori, zainteresovani za ulaganje u opštini Mali Zvornik.

Povodom otvaranja fabrike, direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije Branislava Simanić rekla je da je veoma zadovoljna što je, nakon niza sastanaka i aktivnosti, vezanih za pokretanje pogona tekstila u Malom Zvorniku, došlo do uspešne realizacije i finalizacije dogovora.

Ona je istakla da Privredna komora Srbije ulaže maksimalne napore kako bi pomogla predsedniku Aleksandru Vučiću i Vladi Republike Srbije u dovođenju investitora, te da će i u narednom periodu nastaviti intenzivan rad na tom planu, kako bi zajedničkim snagama obezbedili što više investicija, otvorili što veći broj radnih mesta, podigli standard građana i postigli što ravnomerniji regionalni razvoj čitave Srbije.

Prema njenim rečima, posebna pažnja biće posvećena uključivanju malih i srednjih preduzeća i preduzetnika u lanac dobavljača velikih sistema.

Simanić je podsetila da je Srbija prva u regionu po broju stranih investicija, spram broja stanovnika i teritorije koju zauzima, te da je to rezultat na koji je veoma ponosna i na čemu će u Srbiji u narednom periodu još snažnije raditi.

Koordinator na projektu otvaranja fabrike tekstila u Malom Zvorniku Stevan Višnjić rekao je da kompanija „Mydenim tekstil“ u malozvorničkoj industrijskoj zoni planira formiranje mini industrijskog centra, u okviru kojeg će angažovati podizvođače za proizvode koje sama ne pravi, što će čitav proces rada učiniti efikasnijim i doprineti bržem plasiranju proizvoda na tržište Evropske unije.

On je naveo da je u tom smislu uključivanje kompanije „Larmateks” iz Denizlija veoma značajno, te da će u kooperaciji povećati proizvodnju i obezbediti kvalitetnije proizvode.

Govoreći o angažovanju radnika, Višnjić je naveo da će se zapošljavanje i obuka za rad u fabrici odvijati u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, dodajući da će početna obuka trajati kratko i da će budući zaposleni o poslu najviše učiti kroz rad.

Prema njegovim rečima, na razgovore za posao u fabrici, koji su organizovani tokom septembra i oktobra tekuće godine, javilo se oko 750 zainteresovanih.

Višnjić je rekao da će uslovi rada u fabrici biti na visokom nivou, a da će prijem radnika zavisiti od pojedinačne sposobnosti kandidata, odnosno uspešnosti koju budu pokazali prilikom obuke za rad.

Po završetku sastanka u opštini, usledio je obilazak prostora datog u zakup kompaniji „Mydenim tekstil“, prilikom čega su novinarima predstavljeni rezultati ulaganja Republike Srbije i opštine Mali Zvornik u proširenje i uređenje dela industrijske zone, namenjenog za rad fabrike.

U otkup i adaptaciju pomenutog prostora lokalna samouprava, uz podršku države, uložila je oko 150.000.000 dinara.

U okviru radova, proizvodna hala rekonstruisana je prema potrebama investitora.

Izgrađen je prostor za šivenje, peglanje, pakovanje i prezentaciju proizvoda.

Sagrađene su i kancelarije za rad menadžmenta, mokri čvorovi, magacinski prostor i kotlarnica, koja će obezbeđivati grejanje svih objekata u krugu fabrike, kao i parking prostor, sa 250 parking mesta.

U dalje uređenje i opremanje fabrike investitor namerava da uloži oko tri miliona evra, od čega je za izgradnju sistema za pranje proizvoda sa prečistačem predviđeno dva miliona evra.

Reč je o sistemu po standardima Evropske unije, pod nazivom „Green Denim“, koji će obezbediti uslove da se voda korišćena u proizvodnji ne izliva u prirodu, već da u procesu rada kruži, što će biti izvodljivo zahvaljujući tehnologiji, koja, uz određeni tretman, korišćenoj vodi vraća prvobitne karakteristike i kvalitet, do nivoa da može da se koristi kao tehnička voda.

Kada je reč o proizvodnji, očekivanja investitora u pogledu količine su 3000 komada proizvoda mesečno, a proširenje proizvodnje biće planirano u skladu sa razvojem preduzeća i uslovima tržišta. Proizvodi će biti rađeni po narudžbini za kupce, među kojima su poznati svetski poznati brendovi, kao što su Zara i Berška.     

Ljiljana Ristanović

{gallery}/2020/2020-03-06_pogon_ugovor{/gallery}