Na osnovu člana 114. Statuta opštine Mali Zvornik (,,Sl.list opštine Mali Zvornik“ broj 21/18 i 4/21), Opštinsko veće opštine Mali Zvornik upućuje

JAVNI POZIV ZA UČEŠĆE U JAVNOJ RASPRAVI

Utvrđeni Nacrt Pravilnika o načinu raspodele i obračunu troškova za isporučenu toplotnu energiju sa zajedničkog mernog mesta, daje se na javnu raspravu od 05.10.2022. do 20.10.2022. godine.

Otvoreni sastanak predstavnika nadležnih organa Opštine, odnosno javnih službi sa zainteresovanim građanima, predstavnicima udruženja građana i sredstava javnog obaveštavanja će se održati  u sali Skupštine opštine Mali Zvornik, dana 20.10.2022. godine  u 10:00 časova.

Predlozi, sugestije, inicijative i komentari dostavljaju se Opštinskoj upravi opštine Mali Zvornik putem elektronske pošte na e-mail adresu: opstinamalizvornik@gmail.com ili poštom na adresu Opština Mali Zvornik,  Kralja Petra I br. 38,  sa napomenom: „Za javnu raspravu o Nacrtu Pravilnika o načinu raspodele i obračunu troškova za isporučenu toplotnu energiju sa zajedničkog mernog mesta ”.

PREDSEDNIK OPŠTINE
Zoran Jevtić, s.r.

Javni poziv

Zaključak

Program javne rasprave

Obrazloženje

Nacrt Pravilnika

Izveštaj o sprovedenoj Javnoj raspravi

Za vreme trajanja Javne rasprave pristigli su sledeći:

Nema primljenih predloga

Nema primljenih sugestija

Predlagač,
vreme i
način dostavljanja
OpisNapomena
Marko Perić
(m........8@gmail.com)
6.10.2022 07:15:00
Elektronskim putem (email)
Naime u samom Nacrtu ne stoji da će se zadržati neko ranije stanje u smislu odluka stambene zajednice koje su donete pre donošenja ovog pravilniku, pre oktobra meseca 2022.god.odnosno na stupanju ovog pravilnika na snagu, jer ovaj pravilnik stupa na snagu 8 dana od dana objavljivanja u lok.služ.glasniku i primenjuje se od 1.11.2022.g.to znači da sve odluke koje su donele stambene zajednice moraju da važe a da nova raspodela troškova zajedničke potrošnje ide po novom pravilniku, a sve ranije odluke Skupština stambene zajednice moraju da se uvaže, te stoga predlažem da se ubaci jedna rečenica radi pravne sigurnosti ranije donetih akata ali novih akata, kao i same pravičnosti, pa predlažem da se doda sledeće:
O udelu u raspodeli zajedničke potrošnje stambenih i poslovnih jedinica, koje su trajno isključeni sa sistema daljinskog grejanja pre novembra 2022 godine, određuje Skupština stambene zajednice.
O udelu u raspodeli zajedničke potrošnje stambenih i poslovnih jedinica, koji su trajno isključeni sa sistema daljinskog grejanja pre novembra 2022 godine, određuje Skupština stambene zajednice.
Ukoliko Skupština stambene zajednice donela odluku pre novembra 2022.g. ostaju na snazi do njihove promene od strane Skupštine stambene zajednice.
Na ovaj način biće zaštićena pravna sigurnost akata koju je Skupština opštine Mali Zvornik dužna da poštuje i sprovodi, jer ne možete ovim novim pravilnikom pogaziti pravnu sigurnost i akte koje ste ranije doneli kao Skupština.
Molim da ovo dostavite na javnu raspravu i o ishodu na isti način me obavestite.
Đajić Miodrag,
Ribarska 3,
(d.............3@gmail.com)
10.10.2022 20:42:00
Elektronskim putem (email)
Čitajući predlog za javnu raspravu JKP Drina u vezi naplate zajedničke potrošnje nisam se mogao načuditi kakve se gluposti pišu. citat:Budući da je samo tri korisnika a da podnose veliki iznos toplotnih gubitaka, računi su im neopravdano veliki.kraj citata. Pa zašto se nas 16 isključilo, zbog malih računa? Ja živim u toj stambenoj jedinici i ta tri stanara sama su pristala na plaćanje istih obaveza. Stanari zgrade na sastanku bili su saglasni da se zgrada isključi i da sa JKP Drinom nemamo više nikakvih obaveza, međutim oni su se sa stanarima dogovorili koliko ja znam, pošto za priključenje treba 51% vlasnika stanova. Sam komentar Direktora komunalnog da su računi neopravdano veliki govore da se i ta tri vlasnika mogu isključiti, kao i nas 16. Gospoda bi da se greju ali da neko drugi snosi troškove. Ja sam se isključio sa tog zla kada sam dobio račun od 24 hiljade dinara stan 51 kvadrat u decembru 2012 godine, u zimi kada je bilo _12, a moram napomenuti da sam delitelje i ventile platio 23 hiljade dinara, a taj moj komšija bez delitelja svi radijatori otvoreni plaća 9.600. Moram napomenuti da smo mi isključeni vlasnici stanova svi uradili PVC stolariju a od ta tri, dva nemaju adekvatnu stolariju i imaju velike gubitke u stanu. Vi u opštini morate videti zašto direktor JKP Drina omalovažava skupštinu stanara i upravnike zgrada izjavom. Citat: Generalno ideja o ulozi skupštine stambene zgrade i upravnika zgrade je precenjena odnosno u većini zgrada.kraj citata. Znaci po dotičnom manjina treba da odlučuje jer to njima odgovara. Skupstina Republike Srbije donela je po meni jedan od najboljih zakona "Zakon o stanovanju" i sve funkcioniše kako treba u našoj stambenoj zgradi. Pitam se da možda neće direktor komunalnog da menja zakon pa da mesto skupštine stanara on donosi odluke. Molim Vas pošto je ovo u vašoj nadležnosti da skrenete pažnju Direktoru JKP Drina da ne daje ovakve predloge koji nemaju osnova. Taj isti Direktor je trebao da uradi anketu pre donošenja odluke o izgradnji toplane, i da radi na privlačenju korisnika, a sad bi da neko drugi plaća njihove troškove. Ja sam više puta rekao da se vrati na plaćanje po kvadratu pa cena koliko bude, svi bi pristali, međutim ljudi su prešli na druge vidove grejanja i sada je i za to kasno. Mislim da će te sagledati ovu moju sugestiju da i u ovakvoj teškoj situaciji smirite strasti, pošto svi o ovome pričaju. Hvala!
Marko Perić
(m........8@gmail.com)
20.10.2022 07:17:00
Elektronskim putem (email)
Smisao grejanja po utrošku je da se podstakne štednja. Ovako, sa tom zajedničkom potrošnjom u objektima u kojima nemate cevi da prolaze kroz stambeni deo je zaista bahato ponašanje i svakako ne utemeljeno da se naplacuje, a posebno imajuci u vidu da su instalacije u zgradi vlasnistvo stanara a ne JKP ili bilo koga drugog.
grejali se – ne grejali, plaćaćemo potrošnju nekog drugog ko je držao otvorene prozore, sušio veš na radijatorima i nije vodio računa o potrošnji, svakako nije pravično.
Druga stvar svakako nije pravična oduzeti Skupštini stambene zajednice jednim pravilnikom pravo da uređuje svoje odonose i pravo da odlucuje a dato joj mnogim drugim zakonima. to je svakako van zakonskih okvira da Skupštinama stambenih zajednica oduzimate to.
Mi kao kupci ili ti porosaci svakako ne znamo koliki su to gubici ili kako je vi nazivate zajednicka potrosnja, koliki oni mogu da budu, a i zasto bi placali necije gubitke, a narocito korisnici koji su iskljuceni i koji su se opredeli za drugu vrstu grejanja ili ne zive zimi tu.
Naravno, projektnom dokumentacijom može se i izračunati kapacitet zajedničke instalacije na osnovu čega bi se izračunao procenat zajedničke potrošnje. Međutim, ni jednim propisom projektanti nisu obavezani da ovo proračunavaju.

Nigde ne navodite zgrade gde svi imaju ugradjene merace ili neki imaju neki nemaju, zatim gde cevi prolaze kroz stanove ili gde to nije slucaj, za svaki taj slučaj treba posebna formula da se utvrdi naplate i obračuna.
- imaju zajedničke stepenišne vertikale,

- nemaju zajedničke stepenišne vertikale, već više vertikala koje prolaze kroz prostorije nezavisnih funkcionalnih celina,

- imaju i zajedničke stepenišne vertikale u delu objekta i više vertikala koje prolaze kroz prostorije nezavisnih funkcionalnih celina.

1. za zgrade sa vertikalama i razgranatom horizontalnom cevnom mrežom: 20% to su oni sto cevi prolaze kroz sam stambeni objekat

2. za zgrade sa zajedničkom hodničkom vertikalom i za zgrade sa spratnim i stanskim ormarićima: 5% gde ne prolazi
ali svakako ostaviti Skupštini stambene zajednice da odlučuje ili su to vec odlucile da ostavite pravnu sigurnost gde ovim pravilnikom niste obezbedili

Namecete nam nesto sto nismo potrosili, to sto neko potrosi i greje se moramo da placamo mi koji se ne grejemo ili nismo tu, a moramo da platimo ne postojece grejanje sto je diskrimininatorski.

Nema primljenih pitanja