Мали Зворник кроз прекограничну сарадњу улаже у обновљиве изворе енергије

Почетна » Мали Зворник кроз прекограничну сарадњу улаже у обновљиве изворе енергије

Мали Зворник кроз прекограничну сарадњу улаже у обновљиве изворе енергије

Тежећи смањењу потрошње енергије и коришћењу обновљивих извора, општина Мали Зворник укључила се у пројекат прекограничне сарадње са Хрватском „PRO-EFFICIENT“, у оквиру којег би до краја 2026. године требало да добије мини соларну електрану на згради Општинске управе, као и низ осталих бенефита за лакше суочавање локалне заједнице са енергетским изазовима у будућности.

Први састанак партнера на пројекту посвећеном промовисању енергетске ефикасности у стамбеним и јавним зградама путем обновљивих извора енергије, који општина Мали Зворник реализује у сарадњи са општином Крупањ и градовима Кутјево и Пожега, из Хрватске, одржан је у четвртак, 05. децембра, у сали Општинског већа у Малом Зворнику, у присуству представника доносилаца одлука и чланова пројектних тимова.

На састанку су представљене досадашње активности и резултати пројекта, након чега је разговарано о наредним корацима и могућностима сарадње, као и о плановима за имплементацију конкретних решења.

Пројекат „PRO-EFFICIENT“ подржан је у оквиру програма Interreg VI-A IPA Прекогранична сарадња Хрватска–Србија, који суфинансира Европска унија, а његов циљ је да допринесе смањењу потрошње енергије и емисије угљен-диоксида, кроз унапређење енергетске ефикасности јавних и стамбених зграда.

Кроз употребу обновљивих извора енергије, попут соларних панела и примену савремених технолошких решења, пројекат обезбеђује одржива решења која ће значајно побољшати енергетску инфраструктуру локалних заједница у Србији и Хрватској.

Председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић, истакао је да је Мали Зворник домаћин првог састанка и носилац пројекта „PRO-EFFICIENT“, који представља корак напред ка унапређењу енергетске инфраструктуре и повећању свести о значају енергетске ефикасности.

Поред инфраструктурних побољшања и уштеда, која ће се у Малом Зворнику конкретно огледати у смањењу трошкова Општинске управе за електричну енергију, пројекат укључује активности које локалним самоуправама осигуравају дугорочну одрживост кроз обуке и едукације, размену искустава и јачање сарадње између партнера.

Као важан бенефит, Јевтић је навео и планирано мапирање јавних установа у циљу постављања соларних панела на објектима јавне намене и додао да општина Мали Зворник за неке од јавних објеката има спремну пројектно-техничку документацију за изградњу мини соларних електрана.

Он је рекао да је реализација пројекта омогућена уз подршку Министарства за европске интеграције Владе Републике Србије и захвалио поменутом министарству на смерницама које је дало општини Мали Зворник за успостављање прве сарадње са партнерима у Хрватској.

Градоначелник града Кутјева, Јосип Будимир, рекао је да му је драго што је дошао у општину Мали Зворник, као и због покретања пројекта прекограничне сарадње између Србије и Хрватске.

Он је навео да је акценат пројекта на подстицању енергетске независности јавних зграда, које су у власништву општине или неких других институција, у циљу смањења потрошње електричне енергије, односно и трошкова за електричну енергију.

Према његовим речима, кроз овај пројекат план је да се, између осталог, кроз одређене моделе дефинишу могућности за уштеде и за локално становништво, како би остварили уштеде у финансирању електричне енергије, која је нужна за живот, а имајући у виду трендове који се догађају и одређене поремећаје на геополитичкој сцени и ратове који нас окружују, који неретко утичу на повећање цене одређених енергената, ресурса, а самим тим и струје.

Он је навео да локалне заједнице кроз овакве и сличне пројекте настављају да гледају у будућност, размишљајући просперитетно и пружајући могућност свима да по што повољнијој цени користе електричну енергију.

Градоначелник Кутјева оценио је састанак у Малом Зворнику као конструктиван, додајући да је реализација пројекта у повојима, будући да пројекат траје две године, а да је прошло тек шест месеци од почетка.

Он је навео да је делегација из Кутјева задовољна досадашњом сарадњом и да с нестрпљењем очекују наставак активности, када ће уследити фаза која укључује изградњу соларних електрана, стварање уштеда и финансијске стабилности за градове и општине укључене у пројекат.

Наводећи да град Кутјево има бројне пројекте прекограничне сарадње са Србијом, Мађарском, Босном и Херцеговином, али да је ово први велики пројекат Интерег – Хрватска – Србија, Будимир је рекао да је сарадња са општином Мали Зворник договорена на иницијалном састанку и да се она већ показала као квалитетно партнерство.

Он је напоменуо да је општина Мали Зворник једна од оних које су заиста потентне у погледу коришћења европских средстава и да је ресорно министарство похвалило Мали Зворник у вези спровођења европских активности, чиме се, како је рекао, стварају предуслови и у будућности за коришћење фондова Европске уније и оваквих и сличних пројеката, те да је уверен у способност тима да конурише на свим позивима Европске уније и да успешно реализује предвиђене активности на добробит својих становника, који ће моћи да осете бенефите свих погодности које ови конкурси нуде.

Градоначелник Кутјева, коме је ово била прва посета општини Мали Зворник, задовољан је гостпримством домаћина, за које је рекао да је на врхунском нивоу, додајући да се нада да ће поново доћи.

Он је навео да је уверен да је општина Мали Зворник квалитетан партнер и да ће се на темељу ових утисака и неких неформалних заједничких састанака и дружења која су имали, као и формалне реализације пројекта која предстоји, створити предуслови за неке будуће сарадње које заједно могу остварити.

Рекао је и то да су планиране активности општина и градова који учествују у пројекту „PRO-EFFICIENT“ сличне и да обухватају изградњу соларних електрана, као и израду соларног атласа, у којем ће бити анализиране могућности креирања нових соларних електрана, односно могућност и исплативост ових електрана и на јавним и на приватним објектима.

 Он је навео да је то важан документ на основу којег ће у будућности људи моћи израчунати да ли им је исплативо да улажу у соларну енергију, која је штедљивија и климатски повољнија.

На основу прорачуна и евалуација они ће моћи да одлуче да ли ће ићи у том смеру или ће задржати постојећи облик коришћења електричне енергије, док ће енергетске заједнице које ће формирати партнери у Хрватској дефинисати на којим просторима је та енергија учинковита и даје резултате и самим тим ће створити и могућност реализације таквог начина коришћења енергије.

Град Кутјево у оквиру пројекта „PRO-EFFICIENT“ изградиће мини соларну електрану на згради предшколске установе, а град Пожега на спортској дворани.

Начелник Општинске управе у Крупњу, Милорад Симић, рекао је да се Крупањ у оквиру овог пројекта определио за изградњу мини соларне електране на изворишту „Лазе“, са којег се допрема вода до градског подручја Крупња, са намером да уштедом струје обезбеди повољнију цену воде за грађане.

Он је навео да Општина Крупањ делом субвенционише воду грађанима, па би им на овај начин обезбедила додатне уштеде за испоручену воду.

Симић је похвалио састанак у Малом Зворнику, као добру прилику за међусобно боље упознавање партнера на пројекту и договор о даљем раду, изразивши жељу за успешним окончањем пројекта, које ће послужити као основа за нове сарадње у будућности.

Реализација Пројекта „PRO-EFFICIENT“ „Промовисање енергетске ефикасности у стамбеним и јавним зградама путем обновљивих извора енергије“ почела је 15. јуна 2024. године и предвиђено је да траје две године, тачније до 14. јуна 2026. године.

Укупна вредност пројекта износи 676.152,80 евра, од чега 85 посто финансира Европска унија.

Вредност гранта опредељеног за општину Мали Зворник износи 156.528,80 евра, за општину Крупањ 108.234,00 евра, за град Кутјево 204.120,00 евра, док је град Пожега добио 207.270,00 евра.

Кључни циљеви пројекта су: постизање енергетске ефикасности, кроз увођење иновативних решења за смањење потрошње енергије и повећање коришћења обновљивих извора енергије, смањење трошкова за енергију у јавним зградама, што ће директно користити буџетима локалних самоуправа и изградња капацитета, кроз едукацију и јачање компетенција локалних институција за планирање, спровођење и управљање сличним пројектима у будућности.

По завршетку радног дела састанка, учесници су обишли хидроелектрану на Зворничком језеру и музејску поставку „Камена девојка“ у културно – историјском објекту „Подземни град Карђорђевића“.

„Lotel Media Group“ Лозница/Љ.Ристановић

 

Go to Top