Težeći smanjenju potrošnje energije i korišćenju obnovljivih izvora, opština Mali Zvornik uključila se u projekat prekogranične saradnje sa Hrvatskom „PRO-EFFICIENT“, u okviru kojeg bi do kraja 2026. godine trebalo da dobije mini solarnu elektranu na zgradi Opštinske uprave, kao i niz ostalih benefita za lakše suočavanje lokalne zajednice sa energetskim izazovima u budućnosti.
Prvi sastanak partnera na projektu posvećenom promovisanju energetske efikasnosti u stambenim i javnim zgradama putem obnovljivih izvora energije, koji opština Mali Zvornik realizuje u saradnji sa opštinom Krupanj i gradovima Kutjevo i Požega, iz Hrvatske, održan je u četvrtak, 05. decembra, u sali Opštinskog veća u Malom Zvorniku, u prisustvu predstavnika donosilaca odluka i članova projektnih timova.
Na sastanku su predstavljene dosadašnje aktivnosti i rezultati projekta, nakon čega je razgovarano o narednim koracima i mogućnostima saradnje, kao i o planovima za implementaciju konkretnih rešenja.
Projekat „PRO-EFFICIENT“ podržan je u okviru programa Interreg VI-A IPA Prekogranična saradnja Hrvatska–Srbija, koji sufinansira Evropska unija, a njegov cilj je da doprinese smanjenju potrošnje energije i emisije ugljen-dioksida, kroz unapređenje energetske efikasnosti javnih i stambenih zgrada.
Kroz upotrebu obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela i primenu savremenih tehnoloških rešenja, projekat obezbeđuje održiva rešenja koja će značajno poboljšati energetsku infrastrukturu lokalnih zajednica u Srbiji i Hrvatskoj.
Predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić, istakao je da je Mali Zvornik domaćin prvog sastanka i nosilac projekta „PRO-EFFICIENT“, koji predstavlja korak napred ka unapređenju energetske infrastrukture i povećanju svesti o značaju energetske efikasnosti.
Pored infrastrukturnih poboljšanja i ušteda, koja će se u Malom Zvorniku konkretno ogledati u smanjenju troškova Opštinske uprave za električnu energiju, projekat uključuje aktivnosti koje lokalnim samoupravama osiguravaju dugoročnu održivost kroz obuke i edukacije, razmenu iskustava i jačanje saradnje između partnera.
Kao važan benefit, Jevtić je naveo i planirano mapiranje javnih ustanova u cilju postavljanja solarnih panela na objektima javne namene i dodao da opština Mali Zvornik za neke od javnih objekata ima spremnu projektno-tehničku dokumentaciju za izgradnju mini solarnih elektrana.
On je rekao da je realizacija projekta omogućena uz podršku Ministarstva za evropske integracije Vlade Republike Srbije i zahvalio pomenutom ministarstvu na smernicama koje je dalo opštini Mali Zvornik za uspostavljanje prve saradnje sa partnerima u Hrvatskoj.
Gradonačelnik grada Kutjeva, Josip Budimir, rekao je da mu je drago što je došao u opštinu Mali Zvornik, kao i zbog pokretanja projekta prekogranične saradnje između Srbije i Hrvatske.
On je naveo da je akcenat projekta na podsticanju energetske nezavisnosti javnih zgrada, koje su u vlasništvu opštine ili nekih drugih institucija, u cilju smanjenja potrošnje električne energije, odnosno i troškova za električnu energiju.
Prema njegovim rečima, kroz ovaj projekat plan je da se, između ostalog, kroz određene modele definišu mogućnosti za uštede i za lokalno stanovništvo, kako bi ostvarili uštede u finansiranju električne energije, koja je nužna za život, a imajući u vidu trendove koji se događaju i određene poremećaje na geopolitičkoj sceni i ratove koji nas okružuju, koji neretko utiču na povećanje cene određenih energenata, resursa, a samim tim i struje.
On je naveo da lokalne zajednice kroz ovakve i slične projekte nastavljaju da gledaju u budućnost, razmišljajući prosperitetno i pružajući mogućnost svima da po što povoljnijoj ceni koriste električnu energiju.
Gradonačelnik Kutjeva ocenio je sastanak u Malom Zvorniku kao konstruktivan, dodajući da je realizacija projekta u povojima, budući da projekat traje dve godine, a da je prošlo tek šest meseci od početka.
On je naveo da je delegacija iz Kutjeva zadovoljna dosadašnjom saradnjom i da s nestrpljenjem očekuju nastavak aktivnosti, kada će uslediti faza koja uključuje izgradnju solarnih elektrana, stvaranje ušteda i finansijske stabilnosti za gradove i opštine uključene u projekat.
Navodeći da grad Kutjevo ima brojne projekte prekogranične saradnje sa Srbijom, Mađarskom, Bosnom i Hercegovinom, ali da je ovo prvi veliki projekat Intereg – Hrvatska – Srbija, Budimir je rekao da je saradnja sa opštinom Mali Zvornik dogovorena na inicijalnom sastanku i da se ona već pokazala kao kvalitetno partnerstvo.
On je napomenuo da je opština Mali Zvornik jedna od onih koje su zaista potentne u pogledu korišćenja evropskih sredstava i da je resorno ministarstvo pohvalilo Mali Zvornik u vezi sprovođenja evropskih aktivnosti, čime se, kako je rekao, stvaraju preduslovi i u budućnosti za korišćenje fondova Evropske unije i ovakvih i sličnih projekata, te da je uveren u sposobnost tima da konuriše na svim pozivima Evropske unije i da uspešno realizuje predviđene aktivnosti na dobrobit svojih stanovnika, koji će moći da osete benefite svih pogodnosti koje ovi konkursi nude.
Gradonačelnik Kutjeva, kome je ovo bila prva poseta opštini Mali Zvornik, zadovoljan je gostprimstvom domaćina, za koje je rekao da je na vrhunskom nivou, dodajući da se nada da će ponovo doći.
On je naveo da je uveren da je opština Mali Zvornik kvalitetan partner i da će se na temelju ovih utisaka i nekih neformalnih zajedničkih sastanaka i druženja koja su imali, kao i formalne realizacije projekta koja predstoji, stvoriti preduslovi za neke buduće saradnje koje zajedno mogu ostvariti.
Rekao je i to da su planirane aktivnosti opština i gradova koji učestvuju u projektu „PRO-EFFICIENT“ slične i da obuhvataju izgradnju solarnih elektrana, kao i izradu solarnog atlasa, u kojem će biti analizirane mogućnosti kreiranja novih solarnih elektrana, odnosno mogućnost i isplativost ovih elektrana i na javnim i na privatnim objektima.
On je naveo da je to važan dokument na osnovu kojeg će u budućnosti ljudi moći izračunati da li im je isplativo da ulažu u solarnu energiju, koja je štedljivija i klimatski povoljnija.
Na osnovu proračuna i evaluacija oni će moći da odluče da li će ići u tom smeru ili će zadržati postojeći oblik korišćenja električne energije, dok će energetske zajednice koje će formirati partneri u Hrvatskoj definisati na kojim prostorima je ta energija učinkovita i daje rezultate i samim tim će stvoriti i mogućnost realizacije takvog načina korišćenja energije.
Grad Kutjevo u okviru projekta „PRO-EFFICIENT“ izgradiće mini solarnu elektranu na zgradi predškolske ustanove, a grad Požega na sportskoj dvorani.
Načelnik Opštinske uprave u Krupnju, Milorad Simić, rekao je da se Krupanj u okviru ovog projekta opredelio za izgradnju mini solarne elektrane na izvorištu „Laze“, sa kojeg se doprema voda do gradskog područja Krupnja, sa namerom da uštedom struje obezbedi povoljniju cenu vode za građane.
On je naveo da Opština Krupanj delom subvencioniše vodu građanima, pa bi im na ovaj način obezbedila dodatne uštede za isporučenu vodu.
Simić je pohvalio sastanak u Malom Zvorniku, kao dobru priliku za međusobno bolje upoznavanje partnera na projektu i dogovor o daljem radu, izrazivši želju za uspešnim okončanjem projekta, koje će poslužiti kao osnova za nove saradnje u budućnosti.
Realizacija Projekta „PRO-EFFICIENT“ „Promovisanje energetske efikasnosti u stambenim i javnim zgradama putem obnovljivih izvora energije“ počela je 15. juna 2024. godine i predviđeno je da traje dve godine, tačnije do 14. juna 2026. godine.
Ukupna vrednost projekta iznosi 676.152,80 evra, od čega 85 posto finansira Evropska unija.
Vrednost granta opredeljenog za opštinu Mali Zvornik iznosi 156.528,80 evra, za opštinu Krupanj 108.234,00 evra, za grad Kutjevo 204.120,00 evra, dok je grad Požega dobio 207.270,00 evra.
Ključni ciljevi projekta su: postizanje energetske efikasnosti, kroz uvođenje inovativnih rešenja za smanjenje potrošnje energije i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije, smanjenje troškova za energiju u javnim zgradama, što će direktno koristiti budžetima lokalnih samouprava i izgradnja kapaciteta, kroz edukaciju i jačanje kompetencija lokalnih institucija za planiranje, sprovođenje i upravljanje sličnim projektima u budućnosti.
Po završetku radnog dela sastanka, učesnici su obišli hidroelektranu na Zvorničkom jezeru i muzejsku postavku „Kamena devojka“ u kulturno – istorijskom objektu „Podzemni grad Karđorđevića“.
„Lotel Media Group“ Loznica/LJ.Ristanović