Molitvom u hramu Sabora svih Srba svetitelja u Malom Zvorniku juče je obeležena krsna slava ove opštine, Sveti velikomučenik Prokopije.

Svetu liturgiju, uz sasluženje više sveštenika i monaha, služio je preosvećeni Episkop šabački gospodin Jerotej, koji je nakon toga predvodio i litiju kroz mesnu zajednicu Centar.

Tradicionalno osvećenje vode i lomljenje slavskog kolača obavljeno je ispred zgrade Opštinske uprave, u prisustvu rukovodstva opštine, sveštenstva i mnogih vernika.

Episkop šabački gospodin Jerotej pozdravio je meštane i predstavnike lokalne samouprave i čestitao krsnu slavu.

U besedi koju je održao ispred Hrama sabora svih Srba svetitelja on je podsetio na razloge zbog kojih Srpska pravoslavna crkva obeležava dan Svetog velikomučenika Prokopija i slavi ovog svetitelja.

Predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić, zahvalio je Episkopu šabačkom gospodinu Jeroteju na dolasku na obeležavanje dana Svetog Prokopija, krsne slave i zaštitnika Malog Zvornika.

On je vernicima, takođe, čestitao krsnu slavu i poželeo da se uvek u zdravlju i radosti na ovaj dan okupljaju u velikom broju.

Nakon slavskih obreda i besede ispred hrama, obeležavanje krsne slave opštine nastavljeno je u porti crkve zajedničkim svečanim ručkom za vernike, sveštenstvo i goste.

Sveti velikomučenik Prokopije je hrišćanski svetitelj iz 4. veka.

Iako su retke porodice koje ovaj praznik obeležavaju kao svoju krsnu slavu, ovaj svetac je od davnina veoma poštovan u našim krajevima.

Rođen u Jerusalimu. Prvobitno ime bilo mu je Neanije i bio je vojvoda u službi cara Dioklecijana.

Spada u red „ognjenih svetaca“, u koje se ubrajaju još i Sveti Ilija i Ognjena Marija.

U nekim srpskim krajevima smatra se da je ovaj dan pogodan za svadbe, jer sveti Prokopije pohodi i blagosilja mladence.

Tradicionalno, smatra se da ovaj dan nije dobar za kupanje u rekama i drugim tekućim vodama. Kaže se: “Ni u goru, ni u vodu”.

 Izbegava se čak i sahranjivanje. U starini su Srbi rudari smatrali ovog svetitelja svojim patronom. Smatra se i zaštitnikom dece.

Slavili su ga kamenoresci i bunardžije.

Na dan Svetog Prokopija treba izbegavati svađe i psovanje.

Po svim srpskim krajevima postoje razni običaji i verovanja u vezi ovog praznika i pridaje mu se veliki značaj, iako nije upisan crvenim slovom u kalendar.

„Lotel Media Group“ Loznica/LJ.Ristanović