Dočeku u Bratuncu za 650 srpske dece sa Kosova i Metohije, koji su danas došli zajedno sa prosvetnim radnicima i mladima sa poteškoćama u razvoju da nekoliko dana provedu sa svojim vršnjacima u Republici Srpskoj, predsednik opštine Mali Zvornik, Zoran Jevtić, prisustvovao je na poziv predsednika banjalučkog Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji, Milorada Arlova.
Jevtić je rekao da je veoma zahvalan organizatoru i počastvovan što je imao priliku da uzme učešće na događaju značajnom za očuvanje veza između Srba u Srbiji i Republici Srpskoj, kojem je prisustvovala ministaraka za brigu o porodici i demografiju Srbije, Milica Đurđević Stamenkovski, ministar prosvete i kulture Republike Srpske, Željka Stojičić, ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH, Nenad Nešić, predstavnici Kancelarije za KiM, Veselin Kočanović i Svetlana Miladinov, Srpske pravoslavne crkve, kao i mališani i predsednici opština u kojima će deca sa Kosova i Metohije boraviti narednih dana.
„Dolazak dece, njihovih nastavnika i mladih sa poteškoćama u razvoju sa Kosova i Metohije u Bratunac, preko mosta Bratoljub, bio je veoma emotivan trenutak za sve koji su prisustvovali. Hvala organizatoru na pozivu da u ime građana opštine Mali Zvornik budem prisutan na ovoj važnoj manifestaciji. Srpski narod treba da nastavi da neguje ovu lepu tradiciju i da nastoji da sličnih događaja koji povezuju Srbe sa obe strane reke Drine bude više, kazao je predsednik opštine Mali Zvornik.
Kako je navedeno na sajtu Kancelarije za Kosovo i Mitohiju Vlade Republike Srbije, u porti bratunačke crkve Uspenja Presvete Bogorodice priređen je bogat kulturno-umetnički program, a svečanost je otvorena intoniranjem himne ,,Bože pravde“.
Veliki humanitarac i organizator ovakvih druženja, predsednik Odbora za pomoć Srbima sa Kosova iz Banja Luke, Milorad Arlov je poželeo dobrodošlicu gostima i zahvalio svima iz Republike Srpske i Srbije koji su podržali ovu manifestaciju.
,,Ovde je došlo sa Kosova i Metohije ono što je najvrednije, hvala roditeljima što su imali poverenje da u narednim danima budemo domaćini deci, naglasio je Arlov.
Predstavnici opštine Bratunac naglasili su da im je čast da dočekaju mališane sa Kosova i Metohije, kao i da je u RS veoma jak kosovski mit, uz koji su odrastali i zahvaljujući kome su opstali.
,,Došli ste u svoje mesto. RS je vaš dom, kao i Kosovo i Metohija i kao što je i Srbija majka svima nama. Nadam se da će vas sledeće godine biti još više, kao što ćemo i mi poslati svoju decu na KiM, da spoznaju gde je srce Srbije“, poručio je načelnik opštine Bratunac, Lazar Prodanović.
U ime Kancelarije za KiM, domaćine i goste je pozdravio zamenik direktora, Veselin Kočanović.
,,Hvala svima koji su učestvovali u 12. projektu ,,Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske“, tokom koga u RS borave deca sa Kosova i Metohije, što Kancelarija redovno podržava i pomaže. Deca sa Kosova i Metohije stigla su iz 40 škola kod svojih vršnjaka, a druženje će sigurno pamtiti celog života“, poručio je Kočanović.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Srbije, Milica Đurđević Stamenkovski, ovom prilikom, naglasila je da je Bratunac opravdao svoje ime, ugostivši gotovo 7 stotina dece sa KiM.
,,Vi ste, draga deco, učinili da Bratunac opravda svoje ime i postane mesto bratske ljubavi, sloge i solidarnosti. Kada ste prešli Bratoljub, simbolično ste spojili Srpsku i Srbiju, koja se na tom mestu grli u jedan narod, grade se mostovi zajedništva, ponosa, istorije, prošlosti, ali i budućnosti, koju zajednički stvaramo.
Hvala vam deco što ste u svojim nedrima poneli deo Kosova i Metohije i doneli u Bratunac, znajte da kosovski zavet živi u svima nama i da ga sa ponosom negujemo i čuvamo“, poručila je Đurđević Stamenovski.
Ministar prosvete i kulture Republike Srpske, Željka Stojičić, poželela je dobrodošlicu deci sa Kosova i ugodan boravak u Republici Srpskoj.
“Želim da se osećate slobodno i ugodno i da ponesete najlepše uspomene iz Srpske. U Vladi Republike Srpske biće priređen prijem za decu sa Kosmeta”, rekla je Stojičićeva.
Ona je zahvalila načelniku opštine Lazaru Prodanoviću i Srpskoj pravoslavnoj crkvi na organizaciji današnjeg svečanog dočeka, te Miloradu Arlovu, zahvaljujući čijem entuzijazmu i senzibilnosti prema deci sa Kosmeta koja nemaju slobodu, organizuje već 12 godina ove susrete.
“Ta tradicija treba da se nastavi i proširi”, istakla je Stojičićeva.
Ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH, Nenad Nešić, poručio je danas u Bratuncu na dočeku 650 dece sa Kosova koja će narednih sedam dana boraviti u Republici Srpskoj da su ona “ junaci srpskog naroda, jer će Kosovo biti srpsko dok su ona tamo”, prenosi RTRS.
“Prešli ste Drinu preko mosta simboličnog imena „Bratoljub“ koji spaja bratski narod i boriću se da na Drini ne bude granica, jer je srpski narod jedan i jedinstven, bez obzira gde živi, i tako će i ostati, što smo pokazali i na Svesrpskom saboru“, poručio je Nešić.
Deca sa Kosova i Metohije uputila su se u 15 opština i gradova u Republici Srpskoj gde će boraviti kod svojih vršnjaka do 29. juna, a njih 45 ugostiće porodice iz opštine Bratunac.
Mališani će 26. juna biti gosti Vlade Republike Srpske, na već tradicionalnom prijemu.
Izvor: kim.gov.rs
kosovo-online.com
„Lotel Media Group“ Loznica/LJ.Ristanović






























