Mali Zvornik, 09.06.2020. godine

Štab za vanredne situacije opštine Mali Zvornik usvojio je izveštaj o radu neposredno pre i za vreme vanrednog stanja u Republici Srbiji, uvedenog radi sprečavanja širenja epidemije virusa Korona. 

Obrazlažući izveštaj, komandant Štaba i predsednik opštine Mali Zvornik Zoran Jevtić rekao je da je ponosan na članove Štaba i sugrađane, koji su zajedno, tokom vanrednog stanja, pokazali maksimalnu ozbiljnost i odgovornost u postupanju, što je rezultovalo dosadašnjom uspešnom borbom protiv Kovida 19. 

On je podsetio da su se na području malozvorničke opštine, u vreme kada je talas epidemije u Srbiji bio najjači, zahvaljujući adekvatnom i pravovremenom reagovanju svih činilaca u lokalnoj zajednici, dogodila samo dva slučaja obolelih, koja su se virusom Korona inficirala prilikom boravka u bolnici u Beogradu, te da su obolele osobe nakon otkrivanja infekcije uspešno izlečene. 

 

Opštinski štab za vanredne situacije u Malom Zvorniku za vreme vanrednog stanja bio je u gotovo stalnom zasedanju, sprovodeći na lokalnom nivou mere i preporuke Vlade Republike Srbije, donete u cilju suzbijanja epidemije. 

Održano je 15 sednica, na kojima je doneta 31 naredba, 2 izmene naredbi, 27 zaključaka i 3 preporuke. 

Pozivni centar opštine Mali Zvornik, koji je lokalna samouprava formirala po naredbi Štaba odmah nakon uvođenja vanrednog stanja, u cilju podrške građanima, svakodnevno je pružao pomoć starim i ugroženim sugrađanima, licima sa invaliditetom i osobama kojima je rešenjem sanitarne inspekcije bila određena mera izolacije, radi sprečavanja mogućeg širenja infekcije. 

Pružanje pomoći stanovništvu, tokom zabrane izlaska i kretanja, ogledalo se uglavnom u nabavci i dostavljanju neophodnih životnih namirnica i lekova na adresu sugrađana. 

Članovi Štaba složili su se u oceni da je rad pozivnog centra bio veoma efikasan i uspešan, te da je olakšao funkcionisanje lokalne zajednice tokom vanrednog stanja. 

Od proglašenja vanrednog stanja do njegovog ukidanja, tačnije od 15. marta do 06. maja tekuće godine, pozivni centar opštine Mali Zvornik evidentirao je 338 poziva građana, od čega je ostvareno 219 izlazaka na teren. 

Najčešće je tražena pomoć u vidu kupovine i dostave životnih namirnica, lekova i podizanja penzija. 

Pomoć stanovništvu na trenu pružali su članovi operativnih timova, formiranih u svakoj od 11 mesnih zajednica na području opštine. 

Uspešnom funkcionisanju pozivnog centra veoma su doprineli i volonteri, koje je opština Mali Zvornik, u saradnji sa medicinskim osobljem Doma zdravlja, prethodno obučila za rad i opremila neophodnim zaštitnim sredstvima. 

Evidentirano je i 119 poziva s ciljem dobijanja različitih informacija, a najčešće tražene informacije ticale su se usluga info centra, mera samoizolacije, mogućnosti prelaska državne granice, dobijanja dozvola za kretanje za vreme policijskog časa i načina podizanja penzija. 

Pozitivno je ocenjen i rad ostalih službi i ustanova, čiji predstavnici učestvuju u radu Štaba za vanredne situacije u Malom Zvorniku. 

Komandant Štaba Zoran Jevtić pohvalio je saradnju među institucijama u opštini, istakavši kao posebno značajnu i dobru saradnju lokalne samouprave, Policijske stanice i Doma zdravlja. 

On je rekao da u radu nije bilo namernih grešaka, već povremeno manjih nesnalaženja, iz kojih su izvučene određene pouke. 

Predsednik opštine Mali Zvornik rekao je da je najkritičniji trenutak bila pojava pomenuta dva slučaja obolelih, kao i da je najveća bojazan od širenja infekcije vladala u vreme vaskršnjih i prvomajskih praznika, kada je u opštinu Mali Zvornik pristigao veći broj građana na odmor. 

Navodeći da je epidemija pokazala da je lokalna zajednica sposobna da se nosi sa izazovima i kriznim situacijama i da se timskim radom može dosta toga postići, Jevtić je poželeo da se slično nikada ne ponovi i izrazio nadu da novog talasa epidemije neće biti. 

On je zaključio da će opština Mali Zvornik u svakom slučaju raditi na daljem unapređenju sektora civilne zaštite i da u tom cilju uskoro predstoji nabavka zaštitne opreme za Jedinicu civilne zaštite. 

Radi poboljšanja opremljenosti Doma zdravlja, predviđena je kupovina novog sanitetskog vozila i neophodne laboratorijske opreme, u ukupnoj vrednosti od oko 7.200.000 dinara. 

Prema njegovim rečima, deo sredstava za kupovinu vozila, u iznosu od oko 600.000 dinara obezbedili su lokalni privrednici, dok će ostatak potrebnog iznosa obezbediti opština iz budžeta. 

Ljiljana Ristanović

{gallery}/2020/2020-06-09_stab{/gallery}